1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
4 years ago
14

Could someone please help me

Mathematics
1 answer:
SashulF [63]4 years ago
4 0
You want me to find what x is? If so you will just do 50= 8x then you would divide 8 by 50 and get 6.25 as your answer! I hope this helps!
You might be interested in
What is the value of the expression?<br> 84-24428<br> 13<br> 115<br> 13.4<br> 152<br> O
timama [110]

Answer:

WWhat

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
zloy xaker [14]

Answer:

$2.13

Step-by-step explanation:

If she paid $25.56 for a total number of 12 gallons, then you need to divide 25.56 by 12, and you will get 2.13. Meaning each gallon cost $2.13.

You can also check your answer by multiplying 2.13 by 12.

5 0
3 years ago
Ellen drove 357.3 miles.for each gallon of gas,the car can travel 21 miles.select a reasonable estimate of the number of gallons
kari74 [83]
Just a little over 17 gallons was used
7 0
3 years ago
The formula for the volume of a cube is V = s3.
satela [25.4K]

Question

The formula for the volume of a cube is V = s3.

What is the side length of a cube with a volume of 27 M^{3}


Answer:

<h2>3m</h2>

Step-by-step explanation:

V=l³

you use the inverse formula

l = ∛27

l = 3m


4 0
3 years ago
malik has 40 cookies. he gave each of his friends 2 cookies and now has 8 left. How many friends does he have?
SOVA2 [1]

Answer:

16 hope this helps .............

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If 8^y=16^y+2, what is the value of y?<br> A) -8<br> B) -4<br> C) -2<br> D) -1
    9·1 answer
  • Maria ganha R$32,00 de mesada. Esse mês já gastou 3/8 de sua mesada. Quanto Maria já gastou? E quanto ainda tem?
    10·1 answer
  • 90+1=10<br> This is algebra 2 do you know how to solve this ?
    6·1 answer
  • Jeff is baking a cake. The recipe says that he has to mix 32 grams of vanilla powder into the flour. Jeff knows that 1 cup of th
    14·1 answer
  • Oliver drives 45 miles per hour. Write an expression that represents the distance in miles he will travel for h hours driven
    6·1 answer
  • A. Find and explain the error in the work shown.
    5·1 answer
  • Which of the following statements is true about completing a square? A. When completing the square, subtract the square of half
    5·2 answers
  • Chemical reactions occur around us every day. Combustion releases the carbon stored in fossil fuels (eg. coal, ol, natural gases
    10·2 answers
  • A new car is purchased for $14,000 and over time its value depreciates by one half every 3.5 years . Write a function showing th
    15·1 answer
  • Find the value of x.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!