1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Roman55 [17]
2 years ago
11

Jordan and Ellen recycle cans. Jordan recycles 7 cans for every 12 cans Ellen recycles. Last week, Jordan

Mathematics
2 answers:
grigory [225]2 years ago
7 0

Answer: Ellen sold 42 cans and they sold 114 cans lastweek (both Ellen and Jordan)

Step-by-step explanation:

The oroginal ratio is 7:12 for every 12 cans ellen collects Jordan collects 7 so inorder to find the number of cans Ellen sold you have to figure out what 7 was multiplied by to get 42, and that would be 6. Then you multiply 12 by 6 and get 72 so ELlen sold 72 cans.

Now the new ratio is 42:72 when you add them together you get 114 so they sold (together) 114 cans last week.

HOPE THIS HELPS ↖(^ω^)↗

PLEASE VOTE AS BRAINLIEST

Natasha2012 [34]2 years ago
5 0

Answer:

c=6 They sold a total of 114 cans

Step-by-step explanation: The ratio is 7:12, so last week, he sold 42 cans, meaning that you need to divide 42 by to get 6 in order to figure out the amount Ellen sold last week. Then do 6 times 12 to get 72 cans sold for Ellen. Add 72 to 42 to get 114 cans sold in total.

You might be interested in
In the parallelogram shown in the picture solve for Z
deff fn [24]

In a parallelogram, opposite angles are congruent.

Since angles z and 124° are opposite angles in the parallelogram, they are congruent angles.

Therefore we have:

z=124°

5 0
8 months ago
SQUARE ROOT OF 8<br><br>THANKS -,-​
sergey [27]

Answer:

it's 2

Step-by-step explanation:

square root of 8 is 2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
200/100=8/x (and this
morpeh [17]

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
maria threw a party for the promotion she received the party cost $20 for two people if she invited 20 guest what would be the c
zhenek [66]

The total cost would  be:

$20 = two people- 2*20=40$

20 = guest

20*20=

400 would be the cost

6 0
3 years ago
Simplify this expression 1/2(362 -4)
Arisa [49]
The answer is 179!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help me with this question it’s a test and I need answers!!
    6·2 answers
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • Are the solutions correct?
    15·1 answer
  • What is the solution to the equation One-fourth x + 2 = negative StartFraction 5 Over 8 EndFraction x minus 5? X = negative 8 x
    14·2 answers
  • .
    6·1 answer
  • This college has one of the highest median graduation rates and the best consistency in graduation rates over time.
    8·2 answers
  • Father to his first biological son true or false?
    14·1 answer
  • Whats the answer for x - 35 &gt; 15 Plz help with this i will mark brainliest
    14·2 answers
  • 9th grade math I don’t understand
    5·1 answer
  • The figure shows two triangles on a coordinate grid:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!