1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nikolay [14]
3 years ago
5

A pizza restaurant allows you to choose any 2 of 7 toppings. How many

Mathematics
2 answers:
Helga [31]3 years ago
6 0

Answer: 21 different ways of choosing the toppings

Step-by-step explanation:

Nadusha1986 [10]3 years ago
5 0

Answer:

21

Step-by-step explanation:

You have 7 options for two toppings, to find the numer of combinatios you need to do the following:

\frac{7*6}{2} =\frac{42}{2} =21

this is because you have 7 toppings, so for the first one you are going to choose you have all the 7 options available, then for the second one, since you already picked one, you have 6 options left. This is why you multiply 7*6 =42

and finally divide by 2 to eliminate the duplicates. For example in the 42 options you have both pepperoni with ham, and ham with pepperoni, this are really the same combination just in a different order, so you must divide by two.

The answer is 21 combinations

You might be interested in
Sorry, I made a mistake on #2 of today's classwork. It should say how many kilograms are in 82.74 grams, not meters.
vekshin1

Answer:

It's ok

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A graph titled Population of Old Town has Time (years after 2000) on the x-axis, and number of people on the y-axis. A line goes
aliya0001 [1]

The slope of the scenario is calculated as: -250.

<h3>How to Find the Slope Value?</h3>

Slope (m) = change in y / change in x = (y2 - y1)/((x2 - x1).

Given the points:

(4, 7,000) = (x1, y1)

(6, 6,500) = (x2, y2)

Plug in the values

Slope (m) = (6,500 - 7,000) / (6 - 4)

Slope (m) = (-500) / (2)

Slope (m) = -250

Learn more about the slope on:

brainly.com/question/3493733

#SPJ1

7 0
1 year ago
James gets $6 for his weekly allowance and spends $4 of it. His brother Mike gets $7 for his weekly allowance and spends $3 of i
maria [59]

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

James

Allowance per week = $6

He spends = $4

Balance = $6 - $4 = $2

Mike

Allowance per week = $7

He spends = $3

Balance = $7 - $3 = $4

Their mother's birthday is in 4 weeks

how much money can they save together in that time to buy her present?

James savings per week × 4 weeks

= $2 × 4

= $8

Mike's savings per week × 4 weeks

= $4 × 4

= $16

Total amount James and Mike can save together = $8 + $16

= $24

6 0
2 years ago
Elapsed time 4:10 to 5:15
FromTheMoon [43]

Answer:

what is that suppose to mean

oh wait nvm i get it now im dum

1 hr and 5 mins

srry i didnt know what elapsed meant-

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you get the answer to this problem?<br> (2^3)(2^-7)
postnew [5]
(2^3)=2*2*2=8
(2^-7)=1/2*1/2*1/2*1/2*1/2*1/2*1/2=1/128
8*1/128=1/16=.0625
7 0
2 years ago
Other questions:
  • George is six years younger than half of aidans age. How old is George if the sum of their ages is 21?
    14·1 answer
  • Select all the situations that can be modeled by the expression-80÷4. (multiple answers may be selected)
    6·1 answer
  • How do you write the equation for intercept (4,-3), m=-1
    8·1 answer
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • In the quadratic formula,
    8·1 answer
  • At Katya's fruit stand, a basket of strawberries costs $4 and a basket of raspberries costs $9. In one morning, Katya sells 96 b
    11·1 answer
  • Can anybody help me and explain how to calculate it?​
    6·1 answer
  • Which of the following statements is false?​
    7·2 answers
  • The perimeter of the figure is 18 units. Complete the statements to find the side lengths.
    9·1 answer
  • Two bicyclists ride in opposite directions. The speed of the first bicyclist is 5mph faster than the second. After 2 hours they
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!