1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Diano4ka-milaya [45]
4 years ago
11

When we add/subtract fractions, why do we need denominators?​

Mathematics
1 answer:
adoni [48]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

so we know what to add or subtract by

You might be interested in
What is the SLOPE of HI ? Justify your answer hurry PLEASE
PilotLPTM [1.2K]

Step-by-step explanation:

since it is in the same line as DE, both have the same slope.

the slope is the ratio of "y coordinate change / x coordinate change" when going from one point on the line to another.

and so by using the coordinates of D and E

x changes by +4 (from 8 to 12).

y changes by -8 (from 32 to 24).

the slope is therefore

-8/+4 = -2

8 0
2 years ago
A line passing through which of the following pairs of coordinates represents a proportional relationship? A. (4, 5) and (8, 7)
galina1969 [7]
B if you multiply x and y by 2 there you go!!
4 0
3 years ago
Charlene is a writer going on a trip. She is bringing several copies of her latest book in her suitcase. The suitcase itself wei
Leona [35]

Answer:

The answer is 5 + 3x  ≤ 50

Step-by-step explanation:

5 + 3x ≤ 50 - 5

3x ≤ 45

 Divide by 3,  x = 15

8 0
3 years ago
Plz help!!!! #4 I can’t figure this out it’s the picture!
eimsori [14]

Answer:

I think the answer is that Best Market sells strawberries at a higher unit price, and that you would have to pay $5.40 more at that store than the other.

Step-by-step explanation:

If we take a look at the graph, we can see that 1 pound of strawberries is worth 2$. That makes the unit price, or the price of per one unit of the item, 2$ for  Fine Foods.

In thd directions, they gave us the equation y = 2.9x for strawberries at Best Market. To find the unit price for Best Market, we would have to substitute x for 1 since x represent pounds, and we're trying to find how much 1 pound costs to find the unit price. It would look like this:

y = 2.9 (1)

y = 2.9

So, the unit price at Best Market would be 2.90$.

Comparing the unit prices, 2.90$ is bigger than &2. So, Best Market sells strawberries at a higher unit price. To find out how much 6 pounds of strawberries at Best Market is, all we have to do is substitute x for 6 in y = 2.9x like so:

y = 2.9 (6)

y = 17.40

So, the price for 6 pounds of strawberries is 17.40$ at Best Market. If we refer to the graph for the cost of 6 pounds at Fine Foods, then we know that 6 pounds of strawberries is 12$. 17.40 - 12 = 5.4. So, you would have to pay $5.40 more for 6 pounds at Best Market than Fine Foods.

3 0
3 years ago
A rectangle has a perimeter of 24 inches. If the width is 5 more than twice the length,
cupoosta [38]

Answer:

Step-by-step explanation:width is 11 length is 13

5 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the decimal for 87 24/25
    7·1 answer
  • Can anybody help me please
    11·2 answers
  • 39/7+7/2what is 39/7 + 7/2 ​
    13·2 answers
  • What is the total surface area of a right rectangular prism with a base of 2 cm by 3 cm and a height of 6 cm? A) 13 cm2. B) 72 c
    14·2 answers
  • What is the value of 4 to the power of 3 divided by 2 to the power of 3
    5·2 answers
  • 11. Find out price elasticity of demand from the following table:
    15·1 answer
  • Y = 5 &amp; X = -2<br> Are these two lines parallel?
    7·1 answer
  • Craig likes to collect records. Last year he had 14 records in his collection. Now he has 23 records. What is the percent of cha
    8·1 answer
  • The diagram above shows a square PQUV and a regular pentagon QRSTU.<br>Find the value of x.​
    13·1 answer
  • a) Sundar bought two calculators for Rs. 1000. He sold one of them at a profit of 10% and other at a loss of 10%. If the selling
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!