Answer:
Hi:) Do you have a specific question on something or just some tips for those desired good grades?
Step-by-step explanation:
You would do three square in length and 31 in width
Answer:
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
The median is 3 because 1,2,2,3,3,5,6,8
3,3 is directly in the middle so, 3+3=6 divided by 2 numbers=3
Answer:
In the problem, the sum of the two functions is 2x + 2
Step-by-step explanation:
For this problem, we have to add together f(x) and g(x).
<em>f(x) = 9 - 3x</em>
<em>g(x) = 5x - 7</em>
(f + g)(x) = (9 - 3x) + (5x - 7)
Combine like terms.
(f + g)(x) = 2x + 2
So, when you combine the two functions together, you will get 2x + 2.