1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
3 years ago
8

Last month Kim trained 3 times as many dogs as cats. If the total number of cats and dogs she trained last month is 28, how many

cats did Kim train?
Mathematics
1 answer:
olga55 [171]3 years ago
8 0
<span>The total number (n) = 28. This includes the number of cats (c) and the number of dogs (d), which is three times the number of cats. Therefore n = c + d and 28 = c + 3c. 28 = 4c. C = 28/4. C = 7. Kim trained 7 cats.</span>
You might be interested in
Easy problem nice about of points
bezimeni [28]

Answer:

1

Step-by-step explanation: i am not sure

6 0
3 years ago
John needs to find out the probability that he will sell all his cars by the end of the
Nezavi [6.7K]

Answer:

c) 100

Step-by-step explanation:

This is the best choice because the number is not too low or too high. He will get an accurate probability.

5 0
3 years ago
I need help on this question
gladu [14]

i think A is the answer and why cant you just click the little ask for help button?

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Divide. 3.2 ÷ 0.8 help me e pleaseeeeeeeeeeee !!!!!!
Talja [164]
\frac{3.2}{0.8} = \frac{32}{8} = \frac{4\times 8}{8} = 4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
MARKING BRAINLIST!<br> Add (11x + 2) + (9x − 4).<br> F. 20x − 6 G. 20x − 2 H. 2x − 6 I. 2x − 2
Travka [436]
58 es la respuesta perdón si espkis inglés
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A video game system costs $185 and one video game costs $14.95. You can spend no more than $280 on the system and games. set up
    5·1 answer
  • [URGENT] (20 points) What transformations were applied to ABC to obtain A'B'C'?<br>​
    12·2 answers
  • Lisa and Jen left home at the same time, only Lisa biked to school at a speed of 10 mph while Jen just walked at a speed of 4 mp
    14·1 answer
  • A 5 ounce bottle of hair conditioner is priced at $2.55. what is the price per ounce
    5·1 answer
  • How to solve this it says solve 6!
    10·1 answer
  • Benito wants to buy a car. He is considering two different models. Model A is 6 7/8 feet wide. Model B is 75 inches wide. Expres
    6·1 answer
  • Help help asap please please please
    5·1 answer
  • Use the given conditions to write an equation for each line in point-slope form and slope-intercept form.
    14·1 answer
  • )Find the quotient.<br> 6.4 divided by (-1.6) =
    5·2 answers
  • Clare makes a pattern of shapes each shape in the pattern is 1 unit longer and 1 unit taller than the shape before it which pict
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!