1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
8

A chef prepared five chocolate tortes for a dinner party. The guests consumed 2 5/16 tortes. How many

Mathematics
2 answers:
Pavlova-9 [17]3 years ago
8 0
5 - 2\frac{5}{16} = \frac{80}{16} - \frac{37}{16} = \frac{43}{16}\\\\=\boxed{\bf{2\frac{11}{16}}}

Your final answer is D. 2 ¹¹/₁₆.
Alenkinab [10]3 years ago
3 0
If you would like to know how many tortes are left, you can calculate this using the following steps:

five chocolate tortes - 2 5/16 tortes = 5 - 2 5/16 = 5 - 37/16 =  80/16 - 37/16 = 43/16 = 2 11/16

The correct result would be D. 2 11/16.
You might be interested in
Math help please? There are 12 more toy cars than toy trucks in a box with a total of 38 toy cars and toy trucks. How many toy t
dlinn [17]
Let, the number of toy trucks = x
Then, number of toy cars = (x + 12)

Now, we have: x + x+12 = 38
2x + 12 = 38
2x = 38 - 12
2x = 26
x = 26/2
x = 13

So, there are 13 toy trucks in total.

Hope this helps!
7 0
3 years ago
find each unit rate round to the nearest hundredth if necessary on a hundred and $140 for 18 ft squared
Marina86 [1]
Divide both by 18. 
<span>140/18=7.78 </span>

<span>So... $7.78 per foot</span>
4 0
3 years ago
25 out of 27 as a percentage
Basile [38]
25/27 = 0.925925925...

It's almost equal to 1 and it turns out that 1 is 100%.

So, we'd say that it's equal to:

92.59% (to 2 decimal places)

We've multiplied the value above (25/27) by 100.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x 3x + 3 - x + (-7) &gt;6
PSYCHO15rus [73]
I think it is x > 5 because if you combine like terms you would get 2x-4>6 then you add 4 To 6 which is 10 then you do 10÷2 which is 5
8 0
3 years ago
A farn stand sells apple pies
inessss [21]
I need more information other than “a farn stand sells apple pies” to help you.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a sphere with a radius of 18 units?
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3√x^5?
    12·1 answer
  • the Jelly Junior High School color is made by mixing red paint with yellow paint . the ratio of red to yellow is 3 to 5 . how mu
    5·1 answer
  • From a group of 10 people, 5 are selected at random to participate in a game show. In how many ways can the 5 people be selected
    13·1 answer
  • Write an expression in simplest form for the perimeter of each figure
    7·1 answer
  • The snowiest city receive an average of 113.9 more inches of snow than the second snowiest city. The second snowiest city reciev
    15·1 answer
  • How to write 0.125 as a fraction in simplest form
    11·2 answers
  • The heights of a group of boys and girls at a local middle school are shown on the dot plots below
    5·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST HELPPP ME
    13·2 answers
  • Which is the equation of the graphed line written in<br> standard form?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!