2.5x1.30=3.25
4x4.50=18
2x3.75=7.5
3.25+18+7.5=$28.75 total price
2.5+4+2=8.5lb. total weight
28.75/8.5= 3.38 dollars per pound.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
you need to divide both 15 and 25 by 5
15 divided by 5 = 3
25 divided by 5 = 5
^^
A and B I believe.
It would be A because jump height can be found out by the amount of force you exert to get you into the air minus the gravitational force.
It would also be B because the amount of time you run on the track can be found out by dividing the track length by your speed on the track.
Hope this helps!
The law of detachment<span> allows you to "detach" the hypothesis from the conclusion. If we know both that </span>p<span> and </span>p<span> → </span>q<span> to be true, then we may conclude that </span>q<span> is true.
So the answers is the fourth one: I</span>f p <span>→</span><span> q is a true statement and p is true, then q is true.</span>
take your compass on a point on your line. then draw a circle. take the 2 points in which the circle hit the line and draw 2 circles larger than half the distance between he 2 points. take the point that they intersect and and connect it to the line and you point M and it is purpendicular. does that make sense?