1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FinnZ [79.3K]
2 years ago
10

A ship left port A with a speed of 40 mph. In 1 1/4 of an hour, a second ship left the port with a speed of 60 mph. In how many

hours and at what distance from port A will the second ship catch up with the first one?
Mathematics
1 answer:
Andrews [41]2 years ago
8 0

The matter explained that the first ship had a speed of 40 mph when leaving the port and within 1 1/4 hours the second ship followed with a speed of 60 mph. And the question is when will the first and the second ship meet and in how long?

To calculate the distance from the port and when the second ship follows when the first, the first step that we have to calculate is, calculate the distance of the first ship that has departed first in 1 1/4 hours we can calculate using 1.25 x 40 = 50 miles.

The distance of the first ship from the port is known, the next step is to calculate the time interval if the first and second ships will meet. We can calculate it by dividing the distance of the first ship with the port and the difference in speed of the first ship and the second ship. 50: 20 = 2.5 hours

The time interval between the first ship and the second ship meets is known, the next step is to calculate the distance of ship 1 and ship 2 will meet. We can calculate it by multiplying the speed of the second ship with the time the first ship and the second ship will meet. 60 x 2.5 = 150 miles.

So the first ship and the second ship will meet at a distance of 150 miles in 2.5 hours.

<h2>Further explanation </h2>

Comparison is comparing 2 or more of the same magnitude and shown with the simplest value.

The comparison can be divided into:

  • Value Comparison
  • Comparison of Value Turns

It is important to know that comparisons must:

  • It has the same amount.  ex: fruit compared to fruit, miles by miles.
  • Shows the smallest or simplest value from both sides.
  • The value of both sides is a natural number.

Learn more

Comparison of brainly.com/question/733174, brainly.com/question/8056413

Details

Class: Middle School

Subject: Mathematics

Keyword: How to calculate the comparison.

You might be interested in
What's an excuse if you miss a class​
diamong [38]

Answer:

Say you ate something bad and you kept throwing up idrk

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Brian spends
mariarad [96]

Answer:

Brian have £105 left.

Step-by-step explanation:

Given,

Amount earned by Brian per week = £168

Fraction spent on rent = 1/8

Amount spent on rent = 1/8 x 168

Amount spent on rent = £42

Fraction spent on food = 1/8

Amount spent on food = 1/8 x 168

Amount spent on food = £21

Amount left = Amount earned - amount spent on rent - amount spent on food

Amount left = 168 - 42 - 21

Amount left = £105

Brian have £105 left.

I hope this helps you

5 0
2 years ago
In the diagram, lines JK and LM at N, M MNK = 2x + 30.<br> What is the value of x?
likoan [24]

Answer:

the valu of x is 15 .....

5 0
2 years ago
Leslie paid $12 for 4 books. What is the unit rate of the book purchase?
Setler79 [48]

Answer: 3 dollars for a book.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Finch divides 12 peaches and 18 Nectarines into the same number of equal groups. How many possible groups of each fruit can he m
Naya [18.7K]

This question is based on prime factorization method.

As given there are 12 peaches and 18 nectarines

Factors of 12 are : 2,3,4,6 and 12

Factors of 18 are : 2,3,6,9 and 18

As mentioned, fruits are divided into the same number of equal groups, so the groups can be formed as-

1. 6 groups of peaches with 2 in each and 6 groups of nectarines with 3 in each,

2. 3 groups of peaches with 4 in each and 3 groups of nectarines with 6 in each.

3. 2 groups of peaches with 6 in each and 2 groups of nectarines with 9 in each.




7 0
2 years ago
Other questions:
  • What does the value in front of x represents?
    8·1 answer
  • A cold front changes the temperature by -3 F each day. If the temperature started at 0 F, what will the temperature be after 5 d
    12·1 answer
  • PLEASE, I NEED HELP! I will not accept nonsense answers, but I will give the person a BRAINLIEST if you get it correct.
    5·1 answer
  • One-third of the students in Mrs. Hayko's class walk to school. Of the students who do not walk to school, four-fifths take the
    14·1 answer
  • Rewrite 3/4 as a percent
    7·2 answers
  • Dean works 47.75 hours in one week. He is paid hourly at a rate of $16.50. What is Dean’s total pay for the week? Round your ans
    10·2 answers
  • Find the cost of lodging: What is the average lodging cost per night if a family had motel bills of $79.00, $146.00, and $104.60
    15·2 answers
  • After distributing, which equation is equivalent to -4(3x + 2) = 10a.-12x -8 = 10b.-12x + 8 = 10c.-12x -6 = 10d.-12x + 6 = 1
    9·1 answer
  • #15: A shipment to a warehouse consists of 2,000 watchbands. The
    14·1 answer
  • Alexandra invested $610 in an account paying an interest rate of 7 3/8% compounded
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!