1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
6

i have 3 legged stools and some 4 legged chair's.if i have 29 legs of furniture how many stools and how many chairs do i have?

Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]3 years ago
8 0
3*3 + 4*5 = 9+20 = 29

3 times 3 legged stools and
5 times 4 legged chairs!
You might be interested in
Pls help me<br> also pls put the right answer
Y_Kistochka [10]

Answer:

:]

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What percent of 150 is 108?
N76 [4]
X% of 150 = 108

x/100 * 150 = 108

1.5x = 108

x =108 / 1.5

x = 72

Therefore 72% of 150 is 108

Hope this helps.
8 0
3 years ago
The area of a rectangle is represented by 5x^2+19x+12. What is the length?
prisoha [69]
5x^2+19x+12=5x^2+15x+4x+12=5x(x+3)+4(x+3)\\\\=(x+3)(5x+4)\\\\Answer:x+3\ \times\ 5x+4
7 0
3 years ago
(2x+4)^2 - (x-5)^2 = 26x<br> Please solve (explained)
Zina [86]

Expand the squared binomials:

(2x+4)^2=4x^2+16x+16

(x-5)^2=x^2-10x+25

Then

(4x^2+16x+16)-(x^2-10x+25)=3x^2+26x-9=26x

\implies3x^2-9=0

\implies3x^2=9

\implies x^2=3

\implies x=\pm\sqrt3

5 0
3 years ago
Search up thick cake
Jlenok [28]

Answer:

Done

Step-by-step explanation:

Ok

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you earn $48 in 4 hours. What is the unit rate per hour?​
    11·2 answers
  • The answer to this question
    12·1 answer
  • The University of Arkansas recently reported that 43% of college students aged 18-24 would spend their spring break relaxing at
    7·1 answer
  • A student solved this problem and said the answer was 3 feet. Gina had two pieces of ribbon. One was foot long and the other was
    14·2 answers
  • Which power of 2 is equal to this expression: (2•2•2)-2
    12·2 answers
  • Can Someone Help Please.
    9·1 answer
  • Nancy wants to buy some granola, which she eats for breakfast almost every day. Which is likely the most cost-effective option?
    14·2 answers
  • Find the value of "x".
    5·1 answer
  • A clothing store is having a sale on graphing T-shirts and plain T-shirts. There are 56 graphic T-shirts on sale. The store mana
    9·2 answers
  • Apply the distributive property to factor out the greatest common factor.<br> 4+10=
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!