9514 1404 393
Answer:
true
Step-by-step explanation:
Using the order of operations to evaluate the expressions, we have ...
8 + 5(8) ≥ 9(5)
8 +40 ≥ 45
48 ≥ 45 . . . . . true
The answer correct is C.
We can use the linear equation y=mx+b to help. y is the dependent variable, m is slope, x is the independent variable, and b is the y intercept.
In this case, the values of x and y were not given, so we still have y=mx+b. We can substitute 9/4 for m and -14 for b to get y=9/4x-15, which is C.
Answer:
a. P-value=0.421
b. not significant
Step-by-step explanation:
check attachment for further details
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Answer: 6
Step-by-step explanation: