1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lunna [17]
3 years ago
9

M/x =n-p, x for p ??

Mathematics
1 answer:
Alina [70]3 years ago
3 0

Answer:

the answer is A) X=m/n-p

Step-by-step explanation:

m/x=n-p

n-p=m/X

(n-p)×x=m

X=m/n-p

You might be interested in
Is the inequality true or false?<br><br> 8 + 5(2 x 4) ≥ 9 x 5
-BARSIC- [3]

9514 1404 393

Answer:

  true

Step-by-step explanation:

Using the order of operations to evaluate the expressions, we have ...

  8 + 5(8) ≥ 9(5)

  8 +40 ≥ 45

  48 ≥ 45 . . . . . true

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line has a slope of 9/4 and a y-intercept of -14.
scoray [572]
The answer correct is C.

We can use the linear equation y=mx+b to help. y is the dependent variable, m is slope, x is the independent variable, and b is the y intercept.

In this case, the values of x and y were not given, so we still have y=mx+b. We can substitute 9/4 for m and -14 for b to get y=9/4x-15, which is C.
6 0
3 years ago
The mean breaking strength of yarn used in manufacturing drapery material is required to be at least 100 psi. Past experience ha
Rudiy27

Answer:

a. P-value=0.421

b. not significant

Step-by-step explanation:

check attachment for further details

Download pdf
5 0
3 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
Find the GCF. 12, 18, and 84
Dmitry [639]

Answer: 6

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the location you want to go is 270 miles away and you want to get there in 4.5 hours, at what constant speed do you need to d
    10·2 answers
  • ASAP<br><br> What is the value of x?
    13·1 answer
  • Heather is planting a hydrangea shrub. The hole she digs must be 18 inches wide,15 inches long and 3 inches deeper than the heig
    15·1 answer
  • Which statement best explains whether the table represents a linear or nonlinear function?
    15·2 answers
  • How many places do you need to move the decimal to the right to write the
    7·2 answers
  • Mrs. Jacksy served snacks on a circular plate. How many lines of symmetry were on the plate? A. 0 B. 2 C. 4 D. Infinite number
    6·1 answer
  • An amusement park charges a $20 admission fee and $3 for each ride. Which equation can be used to determine c, the total cost of
    13·1 answer
  • Draw the angle below in standard position. -3pi/4
    15·1 answer
  • Starr buys Converse shoes from the manufacturer for $25.50 a pair, she sells them for $38.50, what percent is she marking them u
    7·1 answer
  • Scott is collecting cans for his school's annual food drive. He has already collected 3 cans but wants to collect at least 12 ca
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!