1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Viktor [21]
3 years ago
15

A 4 cup bottle of shampo costs 24.72 what’s the price per pint

Mathematics
2 answers:
Law Incorporation [45]3 years ago
8 0
The answer to this is 6.18
TiliK225 [7]3 years ago
3 0

Answer:

6.18

Step-by-step explanation:

4 cups ............... 24.72

1 cup ......................... x

x = 1×24.72/4 = 6.18

You might be interested in
"assume that josh throws the discus 36 times. let y denote the sum of the lengths of the 36 throws.
cluponka [151]
<span>Assuming that Josh throws the discus 36 times, the expected value of y will be the length each discus reaches for each throw all added together. Specifically, it will be discus throw one, plus discus throw two -- all the way to discus throw thirty-six. Adding all of those throws together will provide the expected value of Y.</span>
6 0
3 years ago
Dan thinks of a number
puteri [66]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

2 - 3 = -1

5 0
2 years ago
What is the amplitude of the graph of
Lera25 [3.4K]
It is 2 :)
Y=A sin(B(x+C))+D

Where A is equal to the amplitude.

Would appreciate brainliest answer :)
4 0
2 years ago
Which graph represents the function of f(x)= (4x^2-4x-8)/(2x+2)
g100num [7]

Answer:

<h2>graph <em><u>representing</u></em><em><u> </u></em><em><u>:</u></em><em><u>on</u></em><em><u> </u></em><em><u>then</u></em><em><u>.</u></em><em><u>line</u></em><em><u> </u></em><em><u>also</u></em><em><u> </u></em></h2>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi! I have a math question. This is a two part problem.
Mumz [18]

Answer:

Blair chosen to purchase shirt from company B. Given:

Each shirt costs 3.10$

Shipping cost is 4% (0.04) of total order.

=>Total cost without shipping: 150 x 3.10 = 465$

=> Total cost with 4% of shipping: 465 + 465 x 0.04 = 483.6$

=> Total cost Blair paid for one shirt: C = 483.6/150 = 3.22$

The markup is 75% of original cost:

=> Blair can multiply the total cost for one shirt by 0.75

Blair will sell shirt with price which is equal to the sum of total cost for one shirt and markup:

=> P = 3.22 + 3.22 x 0.75 = 5.64$

Hope this helps!

:)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Lauren needs 3.6 meters of ribbon to make a bow. She
    14·1 answer
  • PLEASE ANSWER Quickly!<br><br> Find the equation of the line <br><br> Y= __x + __
    14·2 answers
  • a group of students at 5/12 of a cheese pizza seventh eighth of a pepperoni pizza and 5/8 of a veggie pizza how many pieces were
    11·1 answer
  • Evaluate the function for the given value of x <br><br><br>f(n)=n^2-6n+7n at n=3 <br><br><br><br>​
    9·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • What is mJKL? Enter your answer in the box.<br><br> PLEASE HELP!!
    11·1 answer
  • How am I supposed to answer this?<br> Pls give answers
    8·1 answer
  • How to solve intersecting-lines-angle. <br>in geometry.​
    13·2 answers
  • Solve each inequality 3+1/2(3-x)&lt;_7
    15·1 answer
  • Consider the graph show?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!