1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lostsunrise [7]
3 years ago
6

Thomas bought a desk with a retail sales price of $129 and  paid $10.32 sales tax. What is the sales tax rate where Thomas bough

t the desk?

Mathematics
2 answers:
ss7ja [257]3 years ago
7 0
8% because 129x0.08=10.32
enyata [817]3 years ago
5 0

Answer:Tax Rate = 7.75%

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Whats the answer to this n how do I solve it
BigorU [14]
6/8 *3/2.
6*3=18. /8*2=16

18/16
Divide top and bottom by 2

9/8
8 0
3 years ago
The graph below shows the cost C for bowling g games at Strike King. Another bowling center, Thunder Alley, charges $2.25 per ga
Lunna [17]

Answer:

They intersect when the Strike king is at (9,15.75) and Thunder Alley is at (7, 15.75). But only the X axes intersect. The X and Y axes intersect at (0,0) that's where they start and that is where they meet. Its a proportional relationship because their ratios are equivalent. It represents the constant of proportionality.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
I don’t know my homework
GenaCL600 [577]
<h3>Whats your question?</h3>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jar contains 133 pennies. A bigger jar contains 1 2/7 times as many pennies. What is 5he value of the pennies in the bigger ja
boyakko [2]
1(2/7)= 9/7

133/1×9/7= 171 pennies.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
An experienced carpenter could build a house in 5 days. How much would he have finished if he worked for 3 days?
kodGreya [7K]
I think it would most likely be  3/5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose a bag contains 7 blue chips and 3 gold chips. What is the probability of randomly choosing a blue chip not replacing it,
    7·2 answers
  • Elsa sold 37 pairs of earrings for $20 each at the craft fair. She is going to use 1/4 of the money to buy new CDs and is going
    9·2 answers
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • alex wants to purchase a set of 9 figurines that cost $38 each. so far he has saved $240 towards this purchase. how much more mo
    15·2 answers
  • What's 3 and 1 in a half
    11·1 answer
  • Arnold has shared some interesting facts about different places around the world. Use dimensional analysis to convert the units
    14·2 answers
  • HELPPPP!!!! geometry plzzz..... <br> What is the distance between (3,-4) and (8,8) ?
    6·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPP
    10·2 answers
  • What’s the percentage?
    6·1 answer
  • Need help with number 4. Verify algebratically if each function is even, odd, or neither
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!