Answer:397.1....i think
Step-by-step explanation:
Answer:
6 dozens
Step-by-step explanation:
Vanilla, v = x
Chocolate, c = 3x
Strawberry, s = 3 dozens = 36
Total cupcakes = 132
Hence,
x + 3x + 36 = 132
4x = 96
x = 96 / 4
x = 24
Chocolate = 3 * 24 = 72
Dozens of chocolate = 72 /12 = 6 dozens
First find the total payments
Total paid
200×30=6,000 (this is the future value)
Second use the formula of the future value of annuity ordinary to find the monthly payment.
The formula is
Fv=pmt [(1+r/k)^(n)-1)÷(r/k)]
We need to solve for pmt
PMT=Fv÷[(1+r/k)^(n)-1)÷(r/k)]
PMT monthly payment?
Fv future value 6000
R interest rate 0.09
K compounded monthly 12
N=kt=12×(30months/12months)=30
PMT=6000÷(((1+0.09÷12)^(30)
−1)÷(0.09÷12))
=179.09 (this is the monthly payment)
Now use the formula of the present value of annuity ordinary to find the amount of his loan.
The formula is
Pv=pmt [(1-(1+r/k)^(-n))÷(r/k)]
Pv present value or the amount of his loan?
PMT monthly payment 179.09
R interest rate 0.09
N 30
K compounded monthly 12
Pv=179.09×((1−(1+0.09÷12)^(
−30))÷(0.09÷12))
=4,795.15
The answer is 4795.15
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer:
? = 105
Step-by-step explanation:
Use similar triangles and law of proportions.
?/56 = 120/64
?/56 = 15/8
8 * ? = 56 * 15
? = 7 * 15
? = 105