1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
4 years ago
5

I need help on this please

Mathematics
2 answers:
ra1l [238]4 years ago
7 0

Answer:

197

Step-by-step explanation:

because your using divisionon the B then you have to multiple by it number to get it

ddd [48]4 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Triangle ABC is a right angle triangle.

From the given right angle triangle,

AB represents the hypotenuse of the right angle triangle.

With m∠A as the reference angle,

AC represents the adjacent side of the right angle triangle.

BC represents the opposite side of the right angle triangle.

To determine AC, we would apply

the cosine trigonometric ratio.

Cos θ, = adjacent side/hypotenuse. Therefore,

Cos 65 = AC/7 =

AC = 7Cos65 = 7 × 0.4226

AC = 2.96 to the nearest hundredth.

You might be interested in
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Mr.james runs a petting zoo. he records the number of visitors each week,v, t weeks, after opening the petting zoo. according to
melisa1 [442]

Answer:

\large \boxed{\text{19 visitors/mo}}

Step-by-step explanation:

The average rate of change is the change in the number of visitors divided by the change in the number of months.

1. Change in number of  visitors  

Change in visitors = 182 -125 = 57 visitors

2. Change in number of weeks

Change in time = 5 - 2 = 3 months

3. Average rate of change

\begin{array}{rcl}\text{Average rate of change} &= &\dfrac{\text{change in visitors}}{\text{change in months}}\\\\&= &\dfrac{\text{57 visitors}}{\text{3 mo}}\\\\& = & \textbf{19 visitors/mo}\\\end{array}\\\text{The average rate of change is $\large \boxed{\textbf{19 visitors/mo}}$}

5 0
4 years ago
When renting a limo for prom, the number of people varies inversely with the cost per person. Originally there were 4 people and
ioda

Answer:The new cost per person= $19 when there are 12 people

Step-by-step explanation:

Step 1

Let Number of people be rep as N

And Cost per person = C

such that the relationship of  number of people which varies inversely with the cost per person is given as

N∝ 1/C

Introducing constant of proportionality, k, we have that

N= K/C

such that when there were 4 people the cost per person was $57, K would be

N= K/C

4 = K /57

k= 57 X 4

k=228

Step 2

Therefore If the number of people changed to 12, cost per person would be

N= K/C

12= 228 / C

C= 228/12

C= 19

The new cost per person= $19 when there are 12 people

4 0
3 years ago
The distance between London and Cardiff is 150 miles. <br> what is the distance in kilometers?
Tanya [424]

241.402 kilometers

Hope Your Thanksgiving Goes Well, Here's A Turkey

-TheKoolKid1O1  

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find M ABC if the line BD bisects ABC and given m ABD = 5x and m DBC = 3x + 10​
stira [4]

Answer:

The Answer: 50°

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 56<br> Which of the following expressions is equal to<br> 52<br> 5.5.5.5<br> 5.5.5<br> 5.5.5.5<br> 3
    9·1 answer
  • A sanitation department is interested in estimating the mean amount of garbage per bin for all bins in the city. Assume the amou
    11·1 answer
  • Simplify ((–3)^2)^3.
    14·2 answers
  • A web site was hit 300 times over a period of 15 days Show that over some period of 3 consecutive days, it was hit at least 60 t
    12·1 answer
  • At the beginning of a 10-hour experiment,a substance has an initial temperature of 19.7 degrees C. The substance is cooled at a
    9·1 answer
  • You are shopping for T-shirts. Clothing Warehouse sells 3 T-shirts for $52. The Scene sells 2 T-shirts for $83. New Threads sell
    8·1 answer
  • Figure D’E’F’G’ is a dilation with center (0, 0) of figure DEFG. What is the scale factor?
    15·2 answers
  • At HEB, you can buy a 12 pack of Coke for $5,28 or you can buy a case, 20-pak of cans for $8 78. Which pack offers the better de
    7·1 answer
  • Find area and perimeter for shape
    7·1 answer
  • Lola measures 3 buttons for a shirt cheese making one button is 1/8 inch 1 is 3/8 inch and 1 is 1/4 inch which button is smalles
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!