1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
12

If the perimeter is 84cm and the length is 32 ft what is the width

Mathematics
2 answers:
Luden [163]3 years ago
7 0
If u multiple 84 and 32 it equals 2,688
IgorLugansk [536]3 years ago
7 0
P=2L+2w

P=2(32)+2w

P=64+2w

P=84

84 = 64 + 2w
-64 -64

20=2w

W=10
You might be interested in
Joe spends $8 on lunch and 6.50 on dry cleaning.He also buys 2 shirts that cost the same amount. Joe spends a total of $52.What
emmainna [20.7K]
52-8=44
44-6.50=37.50
37.50/2=18.75
18.75 per shirt
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 grams is 60% of what weight
Assoli18 [71]

Answer:12

Step-by-step explanation: 0.6 x 20= 12

7 0
3 years ago
Which function describes the sequence 3, 6, 12, 24, ... for n = 1, 2, 3, ...?
postnew [5]
T(n)=t(0)xR to the n power since the sequence is geometric
t(0)=1.5 because 1.5x2=3
R=2
6 0
2 years ago
PLEASE HELP ME W THIS QUESTION
snow_lady [41]

Answer:

J

Step-by-step explanation:

If the side of the shape is increased by 3/2 then the total distance around the shape will be 3/2 bigger.

Example: If the pentagon has side length 2 then it becomes 2*3/2 = 6/2 = 3.

The original perimeter was 2+2+2+2+2 = 10.

The new perimeter is 3+3+3+3+3 = 15.

Did you notice that \frac{15}{10}=\frac{3}{2}? J is correct.

3 0
3 years ago
Barbara earns $16.50 per hour for the first 8 hours she works What
Bingel [31]
In the morning she worked 3 hours and 45 minutes. In the afternoon she worked 5 hours and 15 minutes. That is a total of 9 hours. At $16.50 per hour for 8 hours that comes to $132. Plus the 1 hour over time with breaks down to $18.50 plus $8.25 totaling $24.75. Add that to the $132 and she made a total of $156.75 for Wednesday’s work. I hope this helps with your question.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Profit is always calculated as revenue minus expenses. If a company's expenses were $10 million, write an equation that expresse
    9·1 answer
  • The marked price of a water cooler is $ 500. The shopkeeper offers an off-season discount of 15% on it. Find the discount.
    10·1 answer
  • Asleigh is 5 years older than Nua. Nua is twice as old as Sian. Their ages all add up to 100. How old is Asleigh?
    14·1 answer
  • Zoya has to earn at least $300 to meet her fundraising goal. She has only 100 bracelets that she plans to sell at $5 each.
    12·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • The one-to-one functions g and h are defined as follows.
    9·1 answer
  • Please help am trying to turn this work in​
    5·2 answers
  • Hey! There is a link and I need help with these 3 problems for math. Pls give me awnsers and I will mark brainlist, have a good
    10·2 answers
  • Mario has $15. He spends $6.25 on admission to the ice skating rink. How much money does he
    13·1 answer
  • The number of cookies in Orlando's jar, 20, is
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!