Answer:
In general, 5 and 3 quarters would be 5.75 :)
Remember, there are 4 quarters in $1.00
Answer: $27
Step-by-step explanation: First we would like to know how much it costs per pound of apples. To find that out simply divide 10.80 by 6 to find the price for one pound. 10.80/6 = $1.80 per pound of apples.
Now, we want to find out how much 15 pounds of apples cost. Simply multiply 1.80 x 15 to find the price of 15 pounds of apples. 1.80 x 15 = $27 for 15 pounds of apples.