Answer: 64
Step-by-step explanation:
the Kids that answered correct in any of questions 1 and 2 got at least one right so subtract the highest number which is 81 students by all the general amount of them, 145 that’s 64.
Answer:
$0.80
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
1 apple costs ?
1.20/6 = cost of 1 apple
1 apple = $0.20
4 apples = $0.20 * 4
4 apples = $0.80
Answer:
27 ft^3
Step-by-step explanation:
The total surface area of the cube is 54 ft^2.
A cube has 6 congruent square sides.
54 ft^2/5 = 9 ft^2
Each square side has area 9 ft^2.
The area of a square is the square of the side, so the side of a square is the square root of the area.
side = sqrt(9 ft)^2 = 3 ft
The volume of a cube is the cube of the side.
volume = (3 ft)^3
volume = 27 ft^3
First, let's start off with the information we already have. Since the ratio is 4 boys to 5 girls, there has to be a minimum of 9 students (4 being boys and 5 being girls).
9 will be the denominator of both of our fractions since the boys and girls are in the same class.
The fraction of boys in the class is 4/9 (since there are 4 boys to 5 girls in a class of 9, we would write 4 over 9) and the fraction of girls in the class is 5/9.
This is a simplified version of the fractions. If this is a multiple-answer question and 4/9 and 5/9 are not up there, try multiplying the fractions with different numbers and see what fractions will be correct.
But either way, 4/9 and 5/9 are correct :)
Answer:
4/7
Step-by-step explanation: