1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aliina [53]
4 years ago
11

Ravi buys candy that costs $4 per pound. He will buy at most 10 pounds of candy what are the possible amounts he will spend on c

andy?
Mathematics
2 answers:
Damm [24]4 years ago
8 0

Answer:

$40

Step-by-step explanation:

$4x10

Sloan [31]4 years ago
5 0
The cost will be from either 4 dollars to 40 dollars
You might be interested in
Anyone know the answer?
shtirl [24]

C

alternate interior angles theorem: If a transversal intersects two parallel lines, then the alternate interior angles are congruent. thus, if the alternate interior angles are congruent, then the lines are parallel.

all the angles are congruent, so m || n and p || q.


5 0
3 years ago
como calcular la cantidad de horas por proyecto si un contratista tiene 5,000 horas-hombres y el costo es de $10 y $12 por proye
Tju [1.3M]

Answer:

Each project has 2.500 man-hours

Step-by-step explanation:

Available man hours: 5000

For two projects          Costs $

X: project A                     10

Y: project B                     12

Approach:

X + Y = 5000 => X = 5000 - Y

10 * X + 12 * Y = 55000

replacing:

10 * (5000 - Y) + 12 * Y = 55000

50000 - 10 * Y + 12 * Y = 55000

2 * Y = 55000 - 50000

Y = 5000/2

Y = 2500

For X:

X = 5000 - 2500

X = 2500

The number of hours available for each project are:

Projects Man            hours

X: project A              2500

Y: project B              2500

6 0
3 years ago
16. Suppose Eva has 12 3/4 pounds of flour. The day's baking will require triple that amount.
egoroff_w [7]

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

Given the following question:

12 \frac{3}{4} \times3

In order to find the answer, we have to convert the mixed number and then multiply by three, since how Eva needs triple the amount for today's baking.

12 \frac{3}{4} \times3
12\frac{3}{4} =4\times12=48+3=51=\frac{51}{4}
3=\frac{3}{1}
\frac{51}{4} \times\frac{3}{1}
51\times3=153
4\times1=4
=\frac{153}{4}

<u>Convert the improper fraction back into a mixed number:</u>

\frac{153}{4}
\frac{153}{4} =153\div4=38\frac{1}{4}
=38\frac{1}{4}

Which means Eva needs "38 1/4 pounds of flour" or option D for today's baking.

3 0
2 years ago
√70 is ________________________ because _________________________ . Choose the best response to fill in the blanks above
snow_tiger [21]

Answer:

\sqrt{70} is<u> Rational</u> because<u> it's a non-perfect square</u>

4 0
2 years ago
What is 10 x 2.3-5 in standard notation?
timofeeve [1]

Answer:I think it’s option d

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suzan sees a bag of marbles, she grabs a handful at random. She has seen a bag containing four red marbles, three green ones, fo
    9·1 answer
  • A science teacher told his students that the expression 4m^4/144n^4 represents the area in square units of the contaminated squa
    10·2 answers
  • Find the slope of the line 2x +5y=7
    6·1 answer
  • I need help doing my homework ​
    9·1 answer
  • In a basketball tournament, Team A scored 5 fewer than twice as many points as Team B. Team C scored 80 more points than Team B.
    15·1 answer
  • Carmen has a recipe that requires 1 and 1/2 cups of flower. He has 7 and 1/2 cups of flour in the pantry. What is the maximum nu
    11·1 answer
  • Carlos bought the items shown in the<br> table. What was the total cost, not including tax?
    5·1 answer
  • For each number, name its opposite. a. -5 b. 28 c. -10.4 d. 0.875 e. 0 f. -8,003
    15·1 answer
  • 21=3(y+3) which value of y is the solution to the equation?
    7·2 answers
  • Solve the equation.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!