1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vaselesa [24]
3 years ago
9

What is the base of a 36in triangle

Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]3 years ago
3 0
Your correct answer is 12.

You might be interested in
Find the unit rate if you have to pay $36 for 3 tickets
galina1969 [7]

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

36÷3=12

Each ticket costs $12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.
sveta [45]
Set 40 = 5x + 10
Subtract 10 on both sides, then divide 30 by 5
x = 6
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the greatest common factor of 7ab and 8b^3
Vlad [161]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

The greatest common factor is the largest value two numbers share in common which multiplies to each of the numbers.

7ab has factors 7, a, b

8b^3 has factors 2, 4, 8, b, b, b

These share in common b.

3 0
3 years ago
URGENT WORTH 20 POINTS
Triss [41]
If we were to draw a best fit line, the y-interest would be near 15, and the slope would be negative.

In the options given, the slope is either -3 or -13. If we imagine a line through the plotted points, the rise would be about 15 while the run would be about 5. This means the slope is about -3.

The best answer is y = -3x + 15





5 0
3 years ago
Two friends, Ellie and Easton, took summer jobs. The equation y = 19.2x represents Ellie's earnings in dollars and cents, y, for
skad [1K]

Answer:

I don't know what's I don't know I'm really sorry very very very very very very very very very very very very sorry very sorry

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Caren is making rice and beans. She can spend no more than $10 on the ingredients. Which situation is represented by the inequal
    11·1 answer
  • Three times a number is the difference between four and that number
    13·1 answer
  • Martha is standing on a street corner in a big city, facing south.
    9·1 answer
  • Hurry ASAP need help nowww
    13·2 answers
  • 4 monkeys is _______% of 20 monkeys.
    6·2 answers
  • Ayo i took yo girl wit yo ugly ahh
    8·2 answers
  • HELP ME ASAP QUIZ
    7·1 answer
  • Writing Explain how you can use an equation to make predictions about a particular relationship​
    6·1 answer
  • Answer the following equation
    10·1 answer
  • one variety grows up to 0.65 feet per day how fast in inches per hour can this weed grow sure your work using the correct conver
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!