Jackson bought 3*16 = 48 ounces for 975 cents. The unit price in cents per ounce is ...
975 cents/(48 oz) = 20.3125 cents/oz
Your answer is 0.03 because you have to make the 5 equal to the ten and that would be 10 then change the division to multiplication and just multiply across then you simplify it.
(z+2)= (z-3)(5/-3)
z+2 = 5z/-3 +5
-3= 2z/-3
9= 2z
9/2 = z
I think 1 is =
2 is =
3 is >
4 is =
5 is =
But I am really not good at math, so I hope I got them right for you!
-Twix
Answer:true
Step-by-step explanation: