1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
3 years ago
6

How do you think inequalities are different from equations you have worked with before?

Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]3 years ago
4 0

Answer:

Inequalities are different from equations.  If you multiply or divide both sides of an equation by the same negative number, the equation remains the same, but If you multiply or divide both sides of an inequality by the same negative number, the inequality reverses.

You might be interested in
11 less than the product of a number y and -2 is z
Tju [1.3M]
Maybe -14 not for sure
8 0
2 years ago
Just Plz hlep if u are nice and want 10 pts
Marina86 [1]

Answer:

Exact Form:

20/10

Decimal Form:

2.9

Mixed Number Form:

2 9/10

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
In making a fruit punch for a party, you mixed 1⁄2 gallon of grape juice with 3⁄4 gallon of orange juice. How many gallons of pu
weqwewe [10]

This is very simple.

2/4 (or 1/2) + 3/4 = 5/4 gallons of punch

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the perimeter of the following regular polygons 1.An equilateral when the length of one side is 3.5cm​
devlian [24]
P=10.5cm
Explanation:
7 0
3 years ago
How do you solve for x in this equation. 4^x-3=18
Lostsunrise [7]

Answer:

x = ln(21)/ ln(4), Decimal Form: 2.19615871

Step-by-step explanation:

This is pretty complex math for middle school with logarithms and what not. Make sure you typed the problem in correctly. If you did, I guess that's your answer.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x) = x 2 - 3, find f(6).
    15·1 answer
  • The top 2 are A and B and the bottom 2 are C and D
    9·1 answer
  • If 20% of all manually filed returns contain errors, and 0.05% of all electronically filed returns contain errors, how much more
    13·2 answers
  • A father lifts a toddler 1.5 m up in the air. The child gains 187.5 J of energy in her gravitational potential energy store as a
    14·1 answer
  • Identify the initial amount a and the rate of growth r (as a percent) of the exponential function. Evaluate the function when t
    11·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • At the grocery store, 4 bottles of soda cost $5. What is the cost of 6 bottles of<br> soda?
    8·2 answers
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • Given the equation below , what is the value of g(0). g(x)=1//2x-3
    15·1 answer
  • What is the probability of spinning a yellow?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!