1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Levart [38]
3 years ago
12

Which two kinds of whales have the closest number alive?

Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
5 0

The answer is: Fin whale and Sei whale.

The explanation for this exercise is shown below:

To solve this problem you must use the table given in the figure attached, which shows the numbers of whales alive today. In the column titled "Population" you can see these numbers.

Therefore, when you analize the table, you can conclude that the two kinds of whales that have the closest number alive are: Fin whale, with a population of 55,000 and Sei whale, with a population of 54,000.

You might be interested in
A coin and a normal dice is rolled. how many possible outcomes are there
alexira [117]
Outcomes for what tho exactly?
8 0
3 years ago
A square is made up of an L-shaped region and three transformations of the region. If the perimeter of the square is 40 units, w
Mila [183]

Answer:

20 units

Step-by-step explanation:

This implies that the square can be divided into four equal L-shaped regions. These regions with respect to transformation forms a square.

Perimeter of the square is 40 units. Since a square has equal length of sides, thus each side of the square is 10 units.

Thus, each L-shape region has dimensions; 8 units, 5 units, 5 units and 2 units.

Perimeter of each L-shape region = the addition of the length of each side of the shape

Perimeter of each L-shape region = 8 + 5 + 5 + 2

                                                         = 20 units

3 0
3 years ago
Factor the expression: 625t^5-1715t^2<br> Please show steps!
NeX [460]

Answer:

5t^{2}(5t-7)(25t^{2}+35t+49)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Alice Correa bought three yards of cloth to make a dress. The cloth was on sale for $1.93 per yard. How much did Alice pay for t
vitfil [10]
<span>The correct answer for this question is that Alice Correa will have spent $6.07 on the cloth overall. This can be worked out through first considering what 5% of the original price will be, so $5.79 / 100 = 0.0579 x 5 = $0.28, so $5.79 + $0.28 = $6.07</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help ASAP , 15 points and a brainy.
Step2247 [10]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • X = -5<br> y = -6<br><br> What is the solution set?<br><br> {(-6, -5)}<br> {(-5, -6)}<br> Ø
    15·1 answer
  • A car rental company's standard charge includes an initial fee plus an additional fee for each mile driven. The standard charge
    5·1 answer
  • What is the gcf of x5 and x7
    12·1 answer
  • Tami would like to withdraw $10,364.10 at the end of each year, for 10 years, from an account paying 2.3% compounded annually. D
    12·2 answers
  • What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99
    7·1 answer
  • PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!PLSSSSSSS HELPPPPPPP I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTTTTTT!!!
    12·1 answer
  • How could 1/5 + -4/5 be modeled on a number line
    5·2 answers
  • Identify the coordinates of the vertices of the polygon.Identify the coordinates of the vertices of the polygon.
    14·1 answer
  • Prove that step by step ​
    12·1 answer
  • Hi, please help!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!