1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blizzard [7]
3 years ago
5

Anything that is capable of being owned or controlled to produce value would be considered as what?

Business
1 answer:
Tatiana [17]3 years ago
7 0

Answer: The correct answer is anything that is capable of being owned or controlled to produce value is an asset.

Explanation: An asset is anything that is capable of being owned or controlled to produce value. Assets represent the value of ownership that can be converted to cash.

You might be interested in
If you wanted to make sure a company has enough money available to pay its bills, which financial statement would
lisov135 [29]

Answer:

D. Cash flow statement

Explanation:

that is the answer

hope I helped you

8 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
"A(n) _________________________ involves the free flow of products and factors of production among member-countries and the adop
melisa1 [442]

Answer:

"An economic and monetary union involves the free flow of products and factors of production among member-countries and the adoption of a common external trade policy, but it also requires a common currency, harmonization of members tax codes, and a common monetary and fiscal policy."

Explanation:

A monetary and economic union is a common market with a common currency. Monetary unions have not necessarily created a common market; in fact, the only monetary and economic union in the world is the Eurozone of the European Union, made up of members of the Union who have adopted the euro as their state currency. It is considered one of the most advanced stages of economic integration.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A property title search firm is contemplating using online software to increase its search productivity. Currently an average of
Brrunno [24]

Answer:

Explanation:

Productivity per unput dollar=Fees charged from clients/total cost to firm

There are 3 options:

1. Using current software:

Av time=40 min

Researcher's cost=$2 a min

Total cost=40*2=80

Productivity per dollar input=Fees charged from clients/total cost to firm= 400/80=$5

2.

Using company A's software

Av time=30min

Cost of reducing av time=$3.5

Researcher's cost=$2

Total =30*2+3.5=63.50

Productivity per dollar input=400/63.5=6.3

3.

Using company B's software

Av time = 28 min

Cost of reducing av time=$3.6

Researcher's cost=$2

Total cost=28*2+3.6=59.6

Productivity per dollar input=400/59.6=$6.71

Answer - Using company B's software

3 0
3 years ago
Favorita candy's stock is expected to earn $2.40 per share this year. its p/e ratio is 18. what is the stock price?
MatroZZZ [7]
The formula to calculate p/e ratio is: price/earnings.

So, the price of the stock would be

p/e ratio = price/earnings

18 = price / 2.4

Price= 2.4 x 18

Price = 43.2 


3 0
4 years ago
Other questions:
  • The consumer price index was 177.1 in 2001 and 179.9 in 2002. therefore, the rate of inflation in 2002 was about:
    12·1 answer
  • Which of the following pricing strategies is most likely to lead to long-term financial sustainability?
    13·1 answer
  • Albert decided that it was time to invest his money. he was quite excited and told his friends about his new financial venture.
    15·1 answer
  • what do individual shareholders gain when they buy shares of a company’s stock? a.) they gain partial ownership in the corporati
    14·2 answers
  • Depreciation is the accountant's estimate of the cost of ______ used in the production process matched with the benefits produce
    9·1 answer
  • When Heavenly Cookies prices its sugar cookies at $1.00, they sell 75 cookies. They lowered the price to $0.50 and sold 200 cook
    6·1 answer
  • Valley Forge and Metal purchased a truck five years ago for local deliveries. Which one of the following costs related to this t
    9·1 answer
  • Whats the difference between life values and work values
    8·1 answer
  • During December, Krause Chemical Company had the following selected data concerning the manufacture of Xyzine, an industrial cle
    7·1 answer
  • compute the expected return given these three economic states, their likelihoods, and the potential returns: fast growth state h
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!