Answer:
(x+3)⋅(x+1)⋅(x−5)
Step-by-step explanation:
Answer:
each shirt costs 22.95
Step-by-step explanation:
39.58 + 52.22 = 91.80
91.80/4= $22.95 each
Answer:
18
Step-by-step explanation:
There are 3 meals and if she feeds her lion 6/9 each meal, you would multiply by 3. 6/9 multiplied by 3 would be 18/9. If you divide 18/9 by 1/9, you get 18.
So:
(x-4)(x+2) / (x-4)(x+4)
We cancel out the x - 4:
(x+2)/(x+4)
Restrictions: x ≠ 4, x ≠ -4
The total number of sugar will be 9/4.
<h3>What is the unitary method?</h3>
The unitary method is a method for solving a problem by the first value of a single unit and then finding the value by multiplying the single value.
A Baker Had 1/3 Cups Of Sugar.
he Added 1/9 Cups To It
Let the number of sugar be x
x (1/3) + 1/9x = 1
3x + 1x = 9
4x = 9
x = 9/4
Hence, the total number of sugar will be 9/4.
Learn more about the unitary method;
brainly.com/question/23423168
#SPJ1