1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka94
2 years ago
5

If a baseball game lasted 3 1/4 hours and ended at 10 P.M. , at what time did they start

Mathematics
1 answer:
Orlov [11]2 years ago
5 0
Subtracting 3.25 hours from 10 PM is subtracting 3 hours and 15 minutes from 10 PM. Doing this, we get that the game started at 6:45 P.M. Hope this helped!
You might be interested in
HELP PLEASE THANKS
Neporo4naja [7]

Answer:

Square root property

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Write an equation of the line with a slope of 7 and y-intercept of 2. y =​
scZoUnD [109]

Answer:

Y = 7X + 2

Step-by-step explanation:

Y = mx + b .... slope intercept form of a line.

m - Slope

b = Y - intercept.

8 0
1 year ago
Identify the number of terms in the expression 9m+7
lara31 [8.8K]
The number of terms in the expression is 2
5 0
3 years ago
(2, 4) and (6, 12) find slope
Free_Kalibri [48]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Use the formula: change of y over change of x.

When you do that, your systems should look like this:

x1 = 2

y1 = 4

x2 = 6

y2 = 12

After that you plug these number into the corresponding variable.

(12 - 4) / (6 - 2) = 8/4 which equals 2.

4 0
3 years ago
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What ratio is equal to 30/75?
    8·1 answer
  • Hey can you please help me posted picture of question
    10·2 answers
  • Suppose you drive 20,000 miles annually and premium gas averages $2.96 per gallon. What will be your annual fuel if one car aver
    13·1 answer
  • I need help on this please it’s based on evaluate expressions
    11·1 answer
  • The graph of f(x) = is reflected across the y-axis to create the graph of function g. How do the domains of f and g compare? The
    7·2 answers
  • Find the unknown value of 54 is 75% of
    8·1 answer
  • What is the percent of 80 out of 246
    5·2 answers
  • Mr. and Mrs. Steele, deposited $8,000 to open a college savings account for their granddaughter on the day she was born. The acc
    12·1 answer
  • Which one is the answer
    8·1 answer
  • PLEASE!!!!!!<br> Can someone please help me out with this ASAP
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!