1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bixtya [17]
3 years ago
9

Jay Spring pays $350.00 annually for his health insurance. This is 1/3 of the total cost of the premium; his company pays the re

st. He pays a $200 deductible and the plan pays 90% of all expenses beyond the deductible. This year Jay paid expenses of $1,800 beyond the deductible. How much did Jay have to pay excluding his share of the insurance premium? $ How much did Jay's company pay for his insurance premium? $ Jay paid 10% and the plan paid 90% beyond the deductible. How much did Jay's insurance company pay total? $ How much did Jay have to pay total, including his share of the premium? $
Mathematics
2 answers:
WINSTONCH [101]3 years ago
8 0

Q: How much did Jay have to pay excluding his share of the insurance premium?

A: $1800+$200 = $2000

Q: How much did Jay's company pay for his insurance premium?

A: $700. If Jay's $350 is 1/3 of the premium , then Jay's company pays 2*$350=$700 as rest of his premium.

Q: Jay paid 10% and the plan paid 90% beyond the deductible. How much did Jay's insurance company pay total?

A: Jay's insurance company paid $16200. Given that Jay paid $1800 beyond his deductible of $200 (and that is 10% of the actual cost) means that his plan (insurance company) paid 90%=9*$1800=$16200.

Q: How much did Jay have to pay total, including his share of the premium?

A: Jay paid $2350. He paid $200 deductible + $1800 beyond deductible + $350 premium



LUCKY_DIMON [66]3 years ago
8 0

Answer:

1. $2,000

2. $700

3. $16,200

4. $2,350

Step-by-step explanation:

Jay Spring pays $350.00 annually for his health insurance.

This is 1/3 of the total cost of the premium; his company pays the rest.

He pays a $200 deductible and the plan pays 90% of all expenses beyond the deductible. This year Jay paid expenses of $1,800 beyond the deductible.

The total cost of premium is = 350\times3=1050 dollars

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Part 1.

How much did Jay have to pay excluding his share of the insurance premium?

200+1800=2000 dollars.

Part 2.

How much did Jay's company pay for his insurance premium?

1050-350=700 dollars.

Part 3.

Jay paid 10% and the plan paid 90% beyond the deductible. How much did Jay's insurance company pay total?

Let the amount be x , then

\frac{10}{100}\times x=1800

x = 18000 dollars

As the company paid 90% of this amount, so the payment becomes:

0.90\times18000=16200 dollars.

Part 4.

How much did Jay have to pay total, including his share of the premium?

1800+350+200=2350 dollars.

You might be interested in
The area of the square hole is 8 square centimeters. The volume of a cube shaped block is 64 cubic centimeters. Which edge lengt
damaskus [11]

<u> case a)</u> The area of the square hole is 8 square centimeters

we know that

the area of a square is equal to

A=b^{2}

where

b is the length side of the square

in this problem we have

A=8\ cm^{2}

<u>Find the length side b</u>

b^{2} = 8 \\b= \sqrt{8} \ cm\\b= 2\sqrt{2} \ cm

<u>the answer Part a) is</u>

the length side of the square is 2\sqrt{2} \ cm

Part b) The volume of a cube shaped block is 64 cubic centimeters

we know that

the volume of a cube is equal to

V=b^{3}

where

b is the length side of the cube

in this problem we have

V=64\ cm^{3}

<u>Find the length side b</u>

b^{3} = 64 \\b= \sqrt[3]{64} \\b= 4\ cm

therefore

<u>the answer Part b) is</u>

the length side of the cube is 4\ cm

5 0
3 years ago
(7×25)+(7×12) in a shorter way​
Galina-37 [17]

Answer:

Th answer is 175 + 84 =259

Step-by-step explanation:

follow the PEMDAS procedure multiply in the parentheses then add your 2 answers

7 0
2 years ago
Answer the question in the attached picture please
tiny-mole [99]

Answer:

Option 1 is correct

5.345345... = 5340/999

Hope this helps!

:)

8 0
3 years ago
Ted is making a bread recipe that uses 3 1/4 cups of flour and a muffin recipe that uses 2 3/4 cups of flour. how much more flou
bonufazy [111]
The bread has 1/4 cup more flour
6 0
3 years ago
Sylvia set a goal of saving at least $200 in a savings account.
Irina-Kira [14]

Answer:

60+5x>200

Step-by-step explanation:

This is the answer

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • Which number is greater than the absolute value of -3/8?<br><br> -5/8<br> -1/8<br> 1/4<br> 0.5
    9·2 answers
  • Given the following functions f(x) and g(x), solve (f ⋅ g)(3) and select the correct answer below:
    7·1 answer
  • What is the radius of the following circle?
    5·2 answers
  • How would you identify a perfect square trinomial? Give an example.
    5·1 answer
  • Write a word problem that represents this equation 5s+6=46
    9·1 answer
  • Question: A shirt is sold at a 12 1/2% discount.
    6·1 answer
  • Find a 95% confidence interval for the difference in proportions, pt-po, two ways, using StatKey or other technology and percent
    8·1 answer
  • Mr. Richards purchased 8 T-shirts for the volleyball team. The total cost of the T-shirts was $70.56. How much did each shirt co
    12·1 answer
  • A gym membership costs $25 to join, plus a $12 monthly fee. If Adam has spent $133 on his gym membership this year, for how many
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!