1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
3 years ago
5

46.2 × 10–2 = A. 0.0462 B. 0.462 C. 4.62 D. 462

Mathematics
2 answers:
GaryK [48]3 years ago
5 0
Because multiplication comes before addition, you’d multiple 46.2 x 10 giving you 462 then subtract 2. Not sure why 460 isn’t a choice
Reil [10]3 years ago
4 0
46.2*(10-2)
10-2=8
46.2*8=369.6
Your answers listed doesnt follow along the order of pemdas. im not sure how those are the answers for that equation. 
You might be interested in
A family is staying in a hotel for 2 nights. The hotel costs $91.35 a night. About how much will they pay for the hotel?
statuscvo [17]
All we need to do to find the correct answer is to double the prize for a night. I'll "cut" it into pieces so you can see exactly how I calculated it:

$91.35 * 2 =
= $90.00 * 2 + $1.00 * 2 + $0.35 * 2 =
= $180.00 + $2.00 + $0.70 =
= <u>$182.70</u>

Answer: They will pay $182.70 for two nights at the hotel.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Construct 3 linear equation starting with qiven solution z = 1/3
Andreyy89

Answer:

(a)9z+2=5

(b)21z-11=-4

(c)4z=2-2z

Step-by-step explanation:

We are required to construct 3 linear equations starting with the given solution z = 1/3.

<u>Equation 1</u>

<u />z=\frac{1}{3}<u />

Multiply both sides by 9

9z=\frac{1}{3}\times 9\\9z=3

Rewrite 3 as 5-2

9z=5-2

Add 2 to both sides

Our first equation is: 9z+2=5

<u>Equation 2</u>

<u />z=\frac{1}{3}<u />

Multiply both sides by 21

21z=\frac{1}{3}\times 21\\21z=7

Rewrite 7 as 11-4

21z=11-4

Subtract 11 from both sides

Our second equation is: 21z-11=-4

<u>Equation 3</u>

<u />z=\frac{1}{3}<u />

Multiply both sides by 6

6z=\frac{1}{3}\times 6\\6z=2

Rewrite 6z as 4z+2z

4z+2z=2

Subtract 2z from both sides

Our third equation is: 4z=2-2z

4 0
3 years ago
Find the surface area of the attached figure
erastova [34]

Answer:

1477.033\\

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
For lunch, you get tacos that cost $5.50. You also get chips and salsa for $3.99. What is the total cost of your lunch?
ollegr [7]

Answer:

9.49

Step-by-step explanation:

Add the price of the chips and salsa to the price of the tacos

5.50

+3.99

---------------

9.49

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
sue uses the expression 8×3000+8×200+8×9to help solve a multiplcation problem what is sues multiplcation problem
Pepsi [2]
24000+1600+72=25,672
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The staff takes 1/2 of an hour to assemble 1/7 of the booths for a carnival. How long does it take the staff to assemble all of
    11·2 answers
  • Evaluate the function below given f(2) f(x)=3x-10
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND.
    5·2 answers
  • An 8-pack of dish towels costs $7.92. What is the unit price?
    12·1 answer
  • What is the area, in square units, of the parallelogram shown below? A parallelogram ABCD is shown with height 7 units and base
    5·2 answers
  • Answer the questions below. Be sure to mark all answers that apply.
    8·1 answer
  • H (t) = 2t - 2 g(t) = 4t + 5 Find (h(g(t)) ​
    7·1 answer
  • The width of a rectangle measures (3v-3w) centimeters, and its length measures (5v-9w) centimeters. Which expression represents
    7·1 answer
  • What is the measure of &lt;5<br> &lt;5=
    14·1 answer
  • PLS Help!!!.............
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!