Answer:
F = -79.78
Step-by-step explanation:
You need to set F by itself
5/9(F-32) = -62.1
multiply the reciprocal of 5/9 on both sides to eliminate 5/9. The reciprocal is 9/5
-62.1 times 9/5
= -111.78
F-32 = -111.78
add 32 on both sides to get F by itself.
-111.78 + 32 = -79.78
Your final answer
The value of p is -5
Simply use cross multiplication :
The process of multiplying numbers in the shape of a fraction is called cross multiplication. Cross multiplying, also known as cross multiplication, is the process of multiplying the numerator of one fraction by the denominator of the other fraction on the other side of an equal symbol. Cross multiplication is a method for comparing fractions.
Both fractions with like and unlike parts are multiplied across. When employing the cross-multiplication procedure, we multiply the denominators as well as the numerators when a fraction is dissimilar, or when the denominators of two fractions are not alike.
![14p-8=22+20p\\or, 14p-20p=22+8\\or, -6p=30\\or, p=-\frac{30}{6} \\or, p= -5](https://tex.z-dn.net/?f=14p-8%3D22%2B20p%5C%5Cor%2C%2014p-20p%3D22%2B8%5C%5Cor%2C%20-6p%3D30%5C%5Cor%2C%20p%3D-%5Cfrac%7B30%7D%7B6%7D%20%5C%5Cor%2C%20p%3D%20-5)
To learn more about cross multiplication visit: brainly.com/question/29190202
#SPJ4
Answer:
none of the above
Step-by-step explanation:
You can try the points in the equations (none works in any equation), or you can plot the points and lines (see attached). <em>You will not find any of the offered answer choices goes through the given points</em>.
___
You can start with the 2-point form of the equation of a line. For points (x1, y1) and (x2, y2) that equation is ...
y = (y2 -y1)/(x2 -x1)·(x -x1) +y1
Filling in the given points, we get ...
y = (3 -1)/(2 -4)·(x -4) +1
y = 2/(-2)(x -4) +1 . . . . . simplify a bit
y = -x +4 +1 . . . . . . . . . simplify more
y = -x +5 . . . . . . . . . . . slope-intercept form
10 lbs of apples will cost $55
How? Well...
First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
Let a = 7 , b = 7, and c = 13. c is always the biggest number.
Acute Triangle is when
![c^2 \ \textless \ a^2 + b^2](https://tex.z-dn.net/?f=c%5E2%20%5C%20%5Ctextless%20%5C%20%20a%5E2%20%2B%20b%5E2)
Right Triangle is when
![c^2 = a^2 + b^2](https://tex.z-dn.net/?f=c%5E2%20%3D%20a%5E2%20%2B%20b%5E2)
Obtuse Triangle is when