1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
3 years ago
14

How many 1/3 cups of ice cream can you make from 1/7 cup

Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]3 years ago
8 0
Well first you have to make the denominators equal by finding a common denominator. in this case 21, but whatever you do to the bottom you do to the top. so 1/3 times 7/7 equals 7/21 and 1/7 times 3/3 equals 3/21.
 
so how many 7/21 cups of ice cream can you make from 3/21 i think  about none but remember i could be wrong
You might be interested in
Select the two pairs of figures that are similar.
alexira [117]

Answer:

It's the first one, the one that has the triangles.

Step-by-step explanation:

They only have a difference of 2. Multiplying the small one by 2 equals the larger one. Doing the opposite and dividing 2 by the larger one gives you thee small triangle. they both have the same angles which makes them similar.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x. <br>2(3 + x) = 5x + 54<br><br>A. 17<br>B. 16<br>C. -16<br>D. -17​
nataly862011 [7]

Answer:

X= -12

Step-by-step explanation:

Hope this helps please make me the brainliest!

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 5.89732 304.615
balandron [24]

Answer:

310.51232

Step-by-step explanation:

here's your answer

7 0
3 years ago
2x(x-4)=12 in standard form
earnstyle [38]

24x^{2} -96x

8 0
3 years ago
What is the first step to solve number one??
Romashka-Z-Leto [24]

By PEMDAS (or any alternative), <em>the first step should be to divide</em>, as D comes before A. So, 16 ÷ 4.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When Tiffany decided to stop eating junk food she started saving more of her allowance to buy a larger bicycle she managed to pu
    9·2 answers
  • Over the last 3 weeks Jasmine swam 18 days she averaged 400 meters each day how many kilometers did Jasmine swim in the last 3 w
    10·1 answer
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • Use multiplication to create an equivalent fraction for 6/9
    12·1 answer
  • What is the simplified form of this expression? (-3x2 + 4x) + (2x2 − x − 11)
    7·1 answer
  • Sean is making picture frames. Each
    7·1 answer
  • (vii) log32 8=m<br> Again please
    7·1 answer
  • If 2+x=8, what is the value of x?
    15·2 answers
  • Please help me find the answer to this, the work on it is wrong!!
    14·1 answer
  • Problem 8) In the diagram, RQ ⊥ PQ, m∠QPS = 32°, m∠RPS = 24°, and PQ = 14.Find RS to the nearest tenth of a unit. Image is provi
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!