1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vitek1552 [10]
3 years ago
10

A line passes through the two points: (1, 10) and (6,5).

Mathematics
1 answer:
Snowcat [4.5K]3 years ago
5 0

Answer:

<em>(a). - 1 ; (b). y = - x + 11</em>

Step-by-step explanation:

(1, 10)

(6, 5)

<em>(a).</em> <em>m</em> = \frac{y_{2} -y_{1} }{x_{2} -x_{1} } = \frac{5-10}{6-1} = <em>- 1</em>

<em>(b).</em> y - 5 = - 1(x - 6)

<em>y = - x + 11</em>

You might be interested in
Wich one is cheer to buy 20 for 4.40 or 24 for 4.80
lawyer [7]
4.4/20=0.22 per item 4.8/24=0.2 per item Answer: 24 for 4.80
6 0
3 years ago
The cost to rent an instrument is $05 for the first month. It costs $30 for each additional
mihalych1998 [28]

Answer:

total cost, or c = number of months rented after first month, or x, times $30 + $5

c=30x+5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Four friends plan to rent a car to go on a camping trip. They will drive a total of 450 miles. The cost of gasoline is​ $2.20 pe
Vlada [557]

Answer:

t = (m / g) * p

Step-by-step explanation:

Since we are given a variable for every part of the equation that we need we can go ahead and create the following equation where t equals the total cost

t = (m / g) * p

In this equation, we need to first divide the total number of miles by the number of miles that the car gets per gallon. This would give us the total number of gallons that the car would use during the entire trip. We then multiply the number of gallons by the price per gallon to get the final cost of the entire trip.

4 0
3 years ago
1 Point
Gre4nikov [31]

Answer:

C. The length is 6 times the width.

Step-by-step explanation:

Hope it helps you in your learning process.

5 0
2 years ago
What is the answer?​
Mrrafil [7]

Answer:

53°

Step-by-step explanation:

The angle that measures 143 is vertical to the right angle and the ? angle.

Vertical angles have the same measure. <? + <90 = <143

So do 143 - 90 = 53

So the ? angle = 53

Hope this helps ya!!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the expression 5c-2 for c=5
    15·1 answer
  • 1. Translate: A number divided into 4 2. Translate: The sum of 2/3 and a number 3. Translate: Drew is "n" years younger than Joe
    11·1 answer
  • Determine the value of x. Question 3 options: 1) 2.3 2) 10 3) 2.5 4) 2.11
    7·1 answer
  • A 26-foot long ladder is leaning against a building at a 60 degree angle with the ground.
    5·2 answers
  • The bicycle repair shop charged Devontae $34
    12·1 answer
  • What are the solutions to the equation y =<br> 4x2 + 50 – 6?
    12·2 answers
  • A'mari drove 225 miles in 5 hours. To find the unit rate, you should determine how many miles A'mari drove in _____ hour(s).
    10·2 answers
  • Find the 12 term of the geometric sequence 2,10,50,
    7·2 answers
  • Determine if these triangles are congruent. If so, state if they are congruent by ASA or AAS.​
    12·2 answers
  • Plss help me quickly tyyy<br>either question 5 or six cus I need the explanation:)))​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!