4.4/20=0.22 per item
4.8/24=0.2 per item
Answer: 24 for 4.80
Answer:
total cost, or c = number of months rented after first month, or x, times $30 + $5
c=30x+5
Step-by-step explanation:
Answer:
t = (m / g) * p
Step-by-step explanation:
Since we are given a variable for every part of the equation that we need we can go ahead and create the following equation where t equals the total cost
t = (m / g) * p
In this equation, we need to first divide the total number of miles by the number of miles that the car gets per gallon. This would give us the total number of gallons that the car would use during the entire trip. We then multiply the number of gallons by the price per gallon to get the final cost of the entire trip.
Answer:
C. The length is 6 times the width.
Step-by-step explanation:
Hope it helps you in your learning process.
Answer:
53°
Step-by-step explanation:
The angle that measures 143 is vertical to the right angle and the ? angle.
Vertical angles have the same measure. <? + <90 = <143
So do 143 - 90 = 53
So the ? angle = 53
Hope this helps ya!!