Answer:
choice 4) 33.5 in³
Step-by-step explanation:
r = 4/2
V = 4/3πr³ = 4/3(3.14)(2³) = 33.5 in²
Answer:
Fact Families
Step-by-step explanation:
They are fact families
Answer:
RT = 12 units
Step-by-step explanation:
From the figure attached,
ΔSRQ is right triangle.
m∠R = 90°
An altitude has been constructed from point T to side SQ.
m∠RTQ = 90°
By applying geometric mean theorem in triangle SRQ,


x² = 16 × 9
x² = 144
x = √144
x = 12
Therefore, length of altitude RT is 12 units.
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1
The graph is attached and the answer to the function g(x) = (1/3)x²
Option A is the right answer.
<h3>What is a Function ?</h3>
A function is a mathematical statement that relates a dependent variable and an independent variable.
It is given that
f(x) = x²
It has been asked to determine the equation of g(x)
It can be seen from the graph the the vertex is same just the graph is scaled.
The point (3,3) is of g(x) , when the value of y at at x =3 is 9
Therefore the scale factor is 1/3
And we can do trial and error on the basis of the options given ,
The graph is attached and the answer to the function g(x) = (1/3)x²
Option A is the right answer.
To know more about Function
brainly.com/question/12431044
#SPJ1