Answer:
a) 18 grapefruits
b) 6 grapefruits
Step-by-step explanation:
a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits
b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits
OFFER A is cheaper.
Step-by-step explanation:
Given,
OFFER A
Pack of 5
£2.75
Pay for 3 packs get 1 free
And
OFFER A
Pack of 5
£2.75
Pay for 3 packs get 1 free
To find which offer is cheaper.
<u>For OFFER A</u>
For 4 Packets he needs to pay £2.75
He needs to buy 40 batteries.
He needs to buy 40÷(4×5) = 2 packets.
Total cost = £2.75
×2 = £5.5
<u>For OFFER B</u>
For 4 Packets he needs to pay £2.52
He needs to buy 40 batteries.
He needs to buy 10 packets.
After discount he has to pay = £2.52
-(£2.52
×
) = £1.68
Total cost = £1.68×10 = £16.8
Hence,
OFFER A is cheaper.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Write an equation for the line that passes through (0, 1) and has a slope of 2 (in point-slope form).

<u>Point-slope form</u>:-

Substitute 1 for y₁, 2 for m, and 0 for x₁:-
So we conclude that Option B is correct.
<h3>Good luck.</h3>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
What do you need what is the question
Answer: 1 x 24, 2 x 12, 3 x 8, and 4 x 6.
Step-by-step explanation: The factor pairs of 24 are: 1 x 24, 2 x 12, 3 x 8, and 4 x 6.
Hope This Helps