Let unit cost of one rake be : r
Given : Total number of volunteers = 12
Given : Each pair of gloves cost $8.00
⇒ Cost of 12 pair of gloves for 12 volunteers = (12 × 8) = $96
Given : The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves
⇒ Cost of 12 rakes + Cost of 12 pair of gloves = $300
⇒ 12r + 96 = 300
⇒ 12r = 204
⇒ r = 17
<u>Answer</u> : Cost of one rake is $17
Answer:
840 ways.
Step-by-step explanation:
For the first jar, you have 7 marbles to put in.
For the second, you now have 6 marbles to put in.
For the third, you have 5 marbles.
For the fourth, you have 4 marbles.
7 * 6 * 5 * 4
= 42 * 20
= 840 ways.
Hope this helps!
The system of equations when been placed in a matrix yields
![\left[\begin{array}{ccc}650&-1\\120&1\end{array}\right]\left[\begin{array}{ccc}x\\y\end{array}\right] =\left[\begin{array}{ccc}-175\\25080\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D650%26-1%5C%5C120%261%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7Dx%5C%5Cy%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%20%3D%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D-175%5C%5C25080%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
<h3>What is an
equation?</h3>
An equation is an expression that shows the relationship between two or more variables and numbers.
Given the equation:
y = 650x + 175 and;
y = 25080 - 120x
Rearranging the equations gives:
650x - y = -175 and;
120x + y = 25080
Placing the equations in a matrix gives:
![\left[\begin{array}{ccc}650&-1\\120&1\end{array}\right]\left[\begin{array}{ccc}x\\y\end{array}\right] =\left[\begin{array}{ccc}-175\\25080\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D650%26-1%5C%5C120%261%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7Dx%5C%5Cy%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%20%3D%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D-175%5C%5C25080%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
The system of equations when been placed in a matrix yields
![\left[\begin{array}{ccc}650&-1\\120&1\end{array}\right]\left[\begin{array}{ccc}x\\y\end{array}\right] =\left[\begin{array}{ccc}-175\\25080\end{array}\right]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D650%26-1%5C%5C120%261%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7Dx%5C%5Cy%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D%20%20%3D%5Cleft%5B%5Cbegin%7Barray%7D%7Bccc%7D-175%5C%5C25080%5Cend%7Barray%7D%5Cright%5D)
Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832
#SPJ1
Plug in the points and see if y and x are equal to each other.
(2,3)
y= x-1
3= 2-1
3= 1 (not the solution)
y=3x
3=3*3
3=9 (not the solution)
y=x+1
3=2+1
3=3 (solution) We can check to make sure.
y=-3x
3=-3*3
3=-9 (not the solution)
y=x+1 <em>is the answer.
</em>
I hope this helps!
~kaikers
So if the sandwiches cost $7.75 each and the total was $113.50 that would mean that there were 14 sandwiches bought. So 14 times 7.75 is 108.50.