There would be 15 girls 12 boys
Answer:
D) 5/2 divided by 8/6
Step-by-step explanation:
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
15 percent of the fruit in the fruit bowl are oranges
Answer:

Step-by-step explanation:
Hi there!
<u>What we need to know:</u>
- Linear equations are typically organized in slope-intercept form:
where m is the slope and b is the y-intercept (the value of y when x is 0) - Parallel lines always have the same slope
<u>1) Determine the slope of line S using line R (m)</u>

We can identify clearly that the slope of the line is
, as it is in the place of m. Because parallel lines always have the same slope, the slope of line S would also be
. Plug this into
:

<u>2) Determine the y-intercept of line S (b)</u>

Plug in the given point (-4,3) and solve for b

Subtract 1 from both sides to isolate b

Therefore, the y-intercept is 2. Plug this back into
:

I hope this helps!