Answer:
inscribed
Step-by-step explanation:
For any given triangle, the circle inside of it is called the Inscribed circle
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer:
Coca Cola
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount
Coca-Cola:
cost/amount
1.29/1.25=1.032
Rounded to the nearest cent: 1.03
Pepsi:
cost/amount
2.49/2=1.245
Rounded to the nearest cent: 1.25
So, Coca Cola is the better deal
Hope this helps! :)