1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mama L [17]
3 years ago
13

Mr.Dow lives 16 miles from his workplace he drives to and from work five days a week if his car gets 19.2 miles per gallon how m

uch gas does he use in one week commuting to and from work
Mathematics
1 answer:
ANEK [815]3 years ago
4 0

Answer:he would require 8.33 gallons of gas

Step-by-step explanation:

Mr Dow lives 16 miles from his workplace he drives to and from work five days a week. It means that the distance that he drives everyday to and from work would be

16 × 2 = 32 miles.

Then, the total distance that he drives in a week to and from work would be

32 × 5 = 160 miles

if his car gets 19.2 miles per gallon, it means that the amount of gas that he would use in one week, commuting to and from work would be

160/19.2 = 8.33 gallons

You might be interested in
The in center is the center of the circle of a triangle
Lana71 [14]

Answer:

inscribed

Step-by-step explanation:

For any given triangle, the circle inside of it is called the Inscribed circle

4 0
2 years ago
Please help me please
irakobra [83]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the lateral surface area of a cube with side length 9 cm?
IceJOKER [234]
a=9cm\\\\surface\ area:A_S=6a^2\to A_S=6\cdot9^2=6\cdot81=486\ (cm^2)
7 0
3 years ago
If you can help me with these 3 questions that would be awesome! :)
AfilCa [17]

Answer:

1) \frac{5m - 3}{8} 2) -3.68 3) E

6 0
3 years ago
coca-cola $1.29 for 1.25 L or Pepsi $2.49 for 2 L.find the unit price of each and choose the better deal.
lys-0071 [83]

Answer:

Coca Cola

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount

Coca-Cola:

cost/amount

1.29/1.25=1.032

Rounded to the nearest cent: 1.03

Pepsi:

cost/amount

2.49/2=1.245

Rounded to the nearest cent: 1.25

So, Coca Cola is the better deal

Hope this helps! :)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • in the diagram ,a and 46° are complementary angles. It is given that a and b are supplementary angles and the angle conjugate to
    14·1 answer
  • How long will it take to fill the pool if two hoses are used, one that fills at a rate of 40 gallons per hour and one that fills
    11·1 answer
  • Where do we use prime numbers every day?
    8·1 answer
  • What is the slope-intercept form of the linear equation 4x + 2y = 24? Drag and drop the appropriate number, symbol, or variable
    7·1 answer
  • Give triangle ABC is a right triangle, and angle A is the right angle. If sin(B)=3/5, find the cos(B).
    6·1 answer
  • Find the surface area of the above solid.<br> A. 43 cm2<br> B. 52 cm2<br> C. 50 cm2<br> O D. 54 cm2
    9·1 answer
  • Q.Jason has 3 red pencils and 6 yellow pencils. Which statement is true?
    6·1 answer
  • X - 62.54 = 85.6<br><br> Answer for x
    13·2 answers
  • Estimate the area of each figure each square represents 1 ft.²
    12·1 answer
  • Is x=5 a solution to 2(x+7)-1=(x+2)+(x+3)<br><br> Please help this is my quiz
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!