1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLEGan [10]
3 years ago
12

What is the surface area of a triangular pyramid if each face has an area of 80 m2? A. 240 m2 B. 160 m2 C. 320 m2 D. 20 m2

Mathematics
1 answer:
alexdok [17]3 years ago
5 0
If each face is 80m² and there are 4 identical faces, the answer would be 4 x 80 = 320m² - C
You might be interested in
Scores
devlian [24]

Mean=5

Step-by-step explanation:

add the numbers given and divide it by the number of numbers given

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In the 2017 fiscal year, the state of Alaska received $8.2 billion In revenues and had $7.2 billion in expenditures. What percen
konstantin123 [22]
To figure this out you can do 7.2/8.2, because you are trying to figure out how much of the total was used, and percentages would not be more than 100%. Doing this you would get ~.878. To convert this to a percent, you would just multiply it by 100, which would give you 87.8%. The question states to round to the nearest whole percent, leaving you with 88%. This means that 88% of the revenue was spent.

Hope that helped, don't be shy to comment on this if you have any questions about my explanation :)
8 0
2 years ago
????????????????????????
Fed [463]
A=10*8+((8-6)(15-10))/2
A=10*8+(2*5)/2
A=10*8+10/2
A=10*8+5
A=80+5
A=85 feet 
Therefore the answer is D

Hope this helps :)
3 0
3 years ago
Help quick plz i will make you a brainllest
blsea [12.9K]

Answer: B

Step-by-step explanation:

LJ should corresponds with RQ but it should correspond with PR.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve this equation 2(x+3)=x-4​
horrorfan [7]

Answer: The answer is x = -10

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the point L such that JL and KL form a 3:1 ratio.
    14·2 answers
  • 3. Carrie and Juanita are saving up to start a slime business. They need at least $125 to cover their start up costs. To earn th
    7·1 answer
  • Use the elimination method to solve the system of equations choose the correct ordered pair x-y=2 2x+3y =14
    6·2 answers
  • New York City is a popular field trip destination. This year the senior class at High School A and the senior class at High Scho
    14·1 answer
  • When you multiply and negative times a negative your answer will be:
    5·1 answer
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • How many fluid ounces are in 12 1/4 cups
    5·2 answers
  • Look at the equation below.
    12·1 answer
  • Who wants to have a full on conversation before this question gets deleted?
    11·2 answers
  • Please answer asap !!!!!!!!!!!]
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!