1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
3 years ago
5

Plz help ASAP!!! ill award brainliest!!!

Mathematics
1 answer:
natita [175]3 years ago
3 0

Answer:

<h2>170</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

given:

Ann, Ben, and Cindy were eating strawberries.

The ratio of the numbers of berries they ate is 5:5:7.

If Cindy ate 30 strawberries less than Ann and Ben together,

find:

what is the total number of strawberries the three of them ate?

solution:

add the ratios 5 +5+7 = 17

since Cindy ate 30, less than Ann and Ben together so, the factor is

7x = 5x + 5x - 30

7x - 10x = -30

x = 30/3

x = 10

ann 5 x 10 = 50

ben 5 x 10 = 50

cindy 7 x 10 =<u> 70   </u>

total            = 170

You might be interested in
Need help plz it’s only one question!!!
Semenov [28]
2.50 (5) = 12.5

she owes 12 dollars and 50 cents
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
In a survey of 600 students, 80% said they liked pop music. How many students liked pop music?
Licemer1 [7]

Answer:

480 students

Step-by-step explanation:

600 x .80

4 0
2 years ago
You are playing a solitaire game in which you are dealt three cards without replacement from a simplified deck of 10 cards (mark
g100num [7]
276 hands very simple im in 6th grade
7 0
3 years ago
What is the answer to ax+z =aw-y if you are solving for a
inysia [295]
Ax + z = aw - y....subtract aw from both sides
ax - aw + z = -y....subtract z from both sides
ax - aw = -y - z....factor out a on the left side
a(x - w) = -y - z...divide both sides by (x-w)
a = (-y - z) / (x - w)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gavin bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $2.50 and a 18-pack of juice bottles. The total cost
boyakko [2]

Answer: 87 c

Step-by-step explanation:

To evaluate the cost per juice box, we must first factor out the bag of apples from the equation. So we will disregard the price of the apples from the total price and also disregard the existence of the apples altogether.

Our new subtotal is $15.66 for eighteen juiceboxes. To find the cost for one juicebox, we divide the price & the # of juiceboxes by 18.

15.66÷18=0.87, therefore each juicebox is 87 cents.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Becca wants to make a giant cherry pie to try to break the world record. If she succeeds in making a pie with a 20 foot diameter
    12·1 answer
  • stickers are made with the same ratio of width to length. A stickers 2 inches wide has a length of 4 inches.
    9·1 answer
  • How many ways can change be made for a quarter using standard u.s. coins? (don't count "1 quarter" as making change for a quarte
    10·2 answers
  • You start driving north for 35 miles, turn right, and drive east for another 12 miles. At the end of driving, what is your strai
    6·1 answer
  • Identify the type of regression that returns the equation y = x^2 + 7x - 15.
    13·1 answer
  • Which expression is equivalent to 6^2\cdot4^36
    6·1 answer
  • Enter an algebraic expression for the word expression.
    13·2 answers
  • Jacob has 96 books to stick on library shelves. Each shelf can hold 9 books. How many shelves will he need to stack all the book
    14·1 answer
  • 1 is the additive identity of any real number True or False​
    8·1 answer
  • 6/7*(11/18-5/12) pls help: fraction form, please
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!