<span>A mathematical sentence that contains one or more variables is sometimes called an open sentence.</span>
Hi there!
To find the percent of change we can use the following formula:

Let's fill in our data

Subtract

Divide

And finally multiply

Hence, the percent of change is negative 20%.
~ Hope this helps you!
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.
Answer: 19.5
Step-by-step explanation:
Use Pythagorean theorem to find the diagonal as it is a right triangle.
-2 - 3 -(-4)= -2 - 3 + 4
-2 - 3 + 4
-5 + 4
= -1