1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
15

At the bakery ratio of cookie sales to donut sales is 4 to 3.Cookies and donuts cost the same amount.If the bakery earned 375.00

on Tuesday from the sale of cookies.Write a proportion to find how much money the bakery earned from sale of donuts on Tuesday?
Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
8 0
3:7 = X:375
375/7 = 53.57
53.57×3 = 160.71
You might be interested in
Lamar pays 15.60 for a pack of 6 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
soldi70 [24.7K]

Divide total price by quantity:


15.60 / 6 = 2.60

Unit price = $2.60

7 0
2 years ago
What does x equal ?​
GuDViN [60]

Answer:

I'm pretty sure its 38°

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP PLS AND THX <3
timama [110]
I think it’s 0.1

1 pizza divided 10 slices = 0.1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which phrase describes the variable expression 8 n?
soldi70 [24.7K]
The phrase which describes the variable expression 8n is A. the product of 8 and n.
You get a product when you multiply, the quotient is when you divide, the difference is when you subtract, and sum when you add.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make a table of values for the equation.<br> y = 3x + 2
Rzqust [24]
Tables are easy to make when u have the equation. Just simply sub any number in for x and solve for y

y = 3x + 2...lets let x = 0
y = 3(0) + 2
y = 2.....so when x = 0, y = 2....(0,2)

y = 3x + 2....lets let x = 1
y = 3(1) + 2
y = 3 + 2
y = 5....so when x = 1, y = 5....(1,5)

y = 3x + 2.....let x = 2
y = 3(2) + 2
y = 6 + 2
y = 8....so when x = 2, y = 8...(2,8)

u can find more point if u need to...

now make a table..

         x            y
        0             2
        1             5
        2             8
and like I said, if u need more numbers for ur table, just do like I did above :)
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Working alone, Natalie can clean an attic in 9 hours. Lea can clean the same attic in 8 hours. How long would it take them if th
    10·1 answer
  • What is 1/2 of 56 as a whole number ??
    13·1 answer
  • Which Congruence Statement Is Correct For These Triangles?
    9·2 answers
  • A power boat travels along a river in which the flow of water is at a constant in one direction. If the boat travels at 40 mph d
    5·1 answer
  • How do I find the quotient 7/8÷2/9
    7·2 answers
  • 1.
    12·2 answers
  • Max is designing a hot tub for a local spa.
    10·1 answer
  • Mr.Williams' physical education class lasts 7/8 hours. How many minutes are not spent on instructions? playing game:1/2, instruc
    11·1 answer
  • Given the rectangle ABCD, find measure of angle EFH, measure of angle FEH. Also find, HI and GE.
    7·1 answer
  • 40% discount on a pair of shorts WHats the discount
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!