1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
15

At the bakery ratio of cookie sales to donut sales is 4 to 3.Cookies and donuts cost the same amount.If the bakery earned 375.00

on Tuesday from the sale of cookies.Write a proportion to find how much money the bakery earned from sale of donuts on Tuesday?
Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
8 0
3:7 = X:375
375/7 = 53.57
53.57×3 = 160.71
You might be interested in
Which sentence describes the end behavior of the function shown? pls help!!!!
grin007 [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

because that is the correct answer believe me

5 0
3 years ago
Slope of the line 8x+6y=12
Harlamova29_29 [7]
The slope

Of the line is -4/3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The weight of an object on the moon varies directly as its weight on Earth. With all of his gear on, Neil Armstrong weighed 360
babymother [125]

amistre64 Medals 0
e = k.m
360 = k.60
k = 360/60 = 36/6 = 6
108 = 6.m
108/6 = m = 18 
8 0
3 years ago
Need help I have been stuck on this for a while
olga2289 [7]

Answer:

sqrt25

Step-by-step explanation:

Step-By-Step explanation

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A cellphone company charges $60 for a cellphone and a monthly rate to use the phone.Regina will pay $1,140 for a 24-month cellph
Alinara [238K]

The monthly rate is $45 for this cellphone plan.

Step-by-step explanation:

Given,

Amount charged for cell phone = $60

Amount paid by Regina for 24 month plan = $1140

Number of months = 24

Let,

m be the monthly rate for cellphone plan

Number of months * Monthly rate + cellphone charges = Amount paid

24m+60=1140\\24m=1140-60\\24m=1080

Dividing both sides by 24

\frac{24m}{24}=\frac{1080}{24}\\m=45

The monthly rate is $45 for this cellphone plan.

Keywords: subtraction, division

Learn more about subtraction at:

  • brainly.com/question/10894205
  • brainly.com/question/10987396

#LearnwithBrainly

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which facts are true for the graph of the function below? Check all that apply.
    14·2 answers
  • What is the second term in the binomial expansion of (2r – 3s)12? –73,728r11s 73,728r11s 608,256r10s2 –608,256r10s2?
    5·2 answers
  • There are 4 elephants in the preserve. Each elephant eats 2 1/4tons of vegetation in a week.
    6·2 answers
  • I have difficulty figuring out surface area so I hope you wouldn't mind helping me
    11·2 answers
  • A football coach must order jerseys for his players. The jerseys cost $21.49 each. There are 38 players on the team.
    14·1 answer
  • Write thThe bookstore is selling a series of 4 books for $97.50. What is the unit price for one book? Round your answer to the n
    6·1 answer
  • A crew of highway workers paved 2/15 mile in 20 min​
    10·1 answer
  • Sally has some cubes that have a side length of 1/4 in. She put 12 of the cubes in a box. The box has dimensions of 1 in. x 2 in
    14·1 answer
  • Show that √(1-cos A/1+cos A) =cosec A - cot A​
    8·1 answer
  • Determine the domain of (g ∘ f)(x) if f (x) = x2 + x − 3 and g of x is equal to 1 over the quantity x plus 1 end quantity period
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!