Divide total price by quantity:
15.60 / 6 = 2.60
Unit price = $2.60
I think it’s 0.1
1 pizza divided 10 slices = 0.1
The phrase which describes the variable expression 8n is A. the product of 8 and n.
You get a product when you multiply, the quotient is when you divide, the difference is when you subtract, and sum when you add.
Tables are easy to make when u have the equation. Just simply sub any number in for x and solve for y
y = 3x + 2...lets let x = 0
y = 3(0) + 2
y = 2.....so when x = 0, y = 2....(0,2)
y = 3x + 2....lets let x = 1
y = 3(1) + 2
y = 3 + 2
y = 5....so when x = 1, y = 5....(1,5)
y = 3x + 2.....let x = 2
y = 3(2) + 2
y = 6 + 2
y = 8....so when x = 2, y = 8...(2,8)
u can find more point if u need to...
now make a table..
x y
0 2
1 5
2 8
and like I said, if u need more numbers for ur table, just do like I did above :)