1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ganezh [65]
3 years ago
6

An exponential function, f, passes through the points (-2,-4) and (1,10). Which two points would lie on the graph of function g

if g(x) = 3f(x)?
Mathematics
1 answer:
Lubov Fominskaja [6]3 years ago
3 0

Answer:

(-2,-12) and (1,30)

Step-by-step explanation:

we know that

f(x) passes through the points (-2,-4) and (1,10)

That means

For x=-2 ----> f(-2)=-4

For x=1 ----> f(1)=10

we have

g(x)=3f(x)

so

substitute the given value of f(x) to obtain the value of the function g(x)

For x=-2 -----> g(-2)=3f(-2) ----> g(-2)=3(-4)=-12

For x=1 -----> g(1)=3f(1) ----> g(1)=3(10)=30

therefore

The two points that would lie on the graph of function g are

(-2,-12) and (1,30)

You might be interested in
Help with this plz? <br>Topic (Similarity)​
Darina [25.2K]

Answer:

MATH

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
2x-5y=10 in slope intercept form​
den301095 [7]

Answer:

y= 0.4x + 2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
How to solve this one step inequality
dem82 [27]

Answer: add 1 to both sides

             -1+r+1≥4+1

              simplify

               x≥5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the equation of the line that passes through (4, 3) and (-4, -1)?
snow_lady [41]
It should be y=1/2x+1
3 0
3 years ago
1 David buys 4 kg of apples from the supermarket for £1.60.
liberstina [14]

Answer:

£ 2.8

Step-by-step explanation:

4 kg = 1.60

1 kg= 1.6/4 = £0.4

7 kg = 0.4*7 = £2.8

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Population Growth A lake is stocked with 500 fish, and their population increases according to the logistic curve where t is mea
    6·1 answer
  • Find the perimeter of the polygon on this picture. I don’t know how to do this. Plz help
    6·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    8·2 answers
  • An open rectangular tank that is 4 m long, 2 m wide
    14·1 answer
  • If m <br> Answer choices are -<br><br> Which property is shown<br><br> Reflexive<br> Substitution <br> Symmetric<br> Transitive
    10·1 answer
  • A coach ordered 6 soccer goals for $678. how much did each goal cost
    13·1 answer
  • Help me please with my math warmup
    5·1 answer
  • Albert Einstein primarily immigrated to the United States because he
    11·2 answers
  • Palindrome numbers are numbers that read the same foward or backward. Here are some palindrome numbers: 11, 121, 75257, and 1234
    15·1 answer
  • Consider the numbers 6 and<br> √<br> 7<br> Which statement is true?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!