1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
3 years ago
10

A length of ribbon measures 3 yd 1 ft 10 in.

Mathematics
1 answer:
Elza [17]3 years ago
6 0

Answer :   11  3/5 inches each or 11.6 inches each

Step-by-step explanation:

There are 3+1 foot=4ft  each foot is 12 inches4x12=48+10=58

So you have 58 inches of ribbon.   58/5 =11  3/5 inches each or 11.6 inches each

You might be interested in
15.
abruzzese [7]

<span>Another name for an if-then statement is a ____. Every conditional has two parts. The part following if is the ____ , and the part following then is the ____.
</span>
<span>conditional; hypothesis; conclusion

16 ) </span><span>If a triangle has three sides, then all triangles have three sides</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
if a town with a population of 500 doubles in size ever 9 years, what will the population be 36 years from now?
s344n2d4d5 [400]

The population of the town in 36 years would be  8000.

<h3>What would be the population of the town in 36 years?</h3>

The formula that can be used to determine the town's population is:
FV = P (1 + r)^n

Where:

  • FV = Future value
  • P = Present value
  • R = rate of growth = 100%
  • N = number of years = 36/9 = 4

500 x 2^4 = 8000

To learn more about future value, please check: brainly.com/question/18760477

4 0
2 years ago
Select the expression that is equivalent to x + x + y × y × y. Question 11 options: (a)x^2 + 3y (b)2x + 3y (c)x^2 + y^3 (d)2x +
beks73 [17]

x+x+y.y.y = 2x+y^3 ( y cube)

So, The answer is (d)

7 0
2 years ago
Angel has finished 75% of an art project that has taken
oksano4ka [1.4K]

Answer: 12 hours

Step-by-step explanation: For this problem we will write a percent equation to solve for 100% and how many total hours it will take angel to finish the entire project.

Lets write a equation to solve for w, total amount of hours.

9/w = 75/100

9/w x w = 75/100 x w

9 = 75w/100

9 x 100/75 = 75w/100 x 100/75

w = 12

So, it will take Angel 12 hours to finish his entire project.

7 0
3 years ago
According to the Environmental Protection Agency, the mean miles per gallon of all large cars manufactured in 2012 driven under
Whitepunk [10]
Step 1: Writing Null and Alternate Hypothesis

First we need to write the Null and Alternate Hypothesis for this problem.

Researcher claims that mileage will be increased on addition of Fuel additive. So the null and alternate hypothesis will be:

H_{o}: μ ≤ 25.1        (Null Hypothesis)
H_{a}: μ > 25.1        (Alternate Hypothesis)

This is a Right Tailed Test. Since population standard deviation is not know, we will use t-test to check the researchers claim.

Step 2: Finding Test Statistic

Sample Mean = x = 26.8
Standard Deviation = s = 3.9
Sample Size = n = 35 
Degrees of Freedom = df = n - 1 = 34

Test statistic(t) is given by:

t= \frac{x-u}{ \frac{s}{ \sqrt{n} } } \\  \\ &#10;t= \frac{26.8-25.1}{ \frac{3.9}{ \sqrt{35} } } \\  \\ &#10;t=2.579

Step 3: Finding p value

Using t table or calculators find the p value for t=2.579 with 34 degrees of freedom for one tailed test.

P value comes out to be:
p = 0.0072

Step 4: Conclusion

Since the p value is lesser than the significance level of 0.05, we reject the Null Hypothesis.

We have enough evidence to support the researcher's claim that the new additive increases the miles per gallon of the cars. 
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A chef can make 12 omelets in one hour. What is the rate of omelets per minute?
    8·1 answer
  • Find dyldx.<br> 3. y=2x sin(3x)
    14·1 answer
  • What conversion factor you can use to convert gallons to pints
    5·1 answer
  • Are the two triangles below similar?<br>PLEASE HELP ME!!!!!!!!!!​
    12·2 answers
  • Write the quadratic expression -16t2 − 8t + 24 in factored form.
    9·1 answer
  • Adam is working two summer jobs, making $9 per hour washing cars and $8 per hour walking dogs. Last week Adam earned a total of
    12·1 answer
  • Can somebody answer all these for me please
    12·2 answers
  • The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies is $4.62. What is the price of one kg of cookies if it is $1.4 cheaper tha
    14·1 answer
  • 3raise power minus 4​
    9·2 answers
  • Which one is equivalent what’s the work that goes with it? i’m very confused
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!