1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
3 years ago
13

PLEASE ANSWER ASAP!! it might be me just being stupid but I was given a question on sequences. I was given the sequence 2,8,14,2

0. ive been taught to use the dn + ( a - d) method. so the first number in the sequence is 2 so that's a and the difference is 6 so that's d. so it is 6n + ( 2 - 6) which is 6n - 4? that's what I got anyways. on my homework sheet it is telling me that n, the difference, is 4n?! really confused somebody please help :)
Mathematics
1 answer:
natulia [17]3 years ago
6 0
I think ur homework sheet is wrong the difference is definitely 6 

You might be interested in
1. 10 is the geometric mean between 2 and ?..​
horrorfan [7]

Answer:50

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can y’all please help me
Vikki [24]
The y-intercept is 1
8 0
3 years ago
What are important of mountain ?​
Aneli [31]

Answer:

<em><u>hlw </u></em><em><u>its </u></em><em><u>jess </u></em>

<em><u>your </u></em><em><u>answer</u></em><em><u> is</u></em><em><u> here</u></em>

<h3 /><h3>Mountains are particularly important for their biodiversity, water, clean air, research, cultural diversity, leisure, landscape and spiritual values. </h3>

Step-by-step explanation:

<em><u>hope </u></em><em><u>it </u></em><em><u>may </u></em><em><u>help </u></em><em><u>you </u></em>

<h3><em><u>mark </u></em><em><u>as </u></em><em><u>brainlist</u></em><em><u> please</u></em></h3>
5 0
3 years ago
C an some one help me<br>​
Pavlova-9 [17]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the unit rate.<br> $11.40 for 6 gallons
OverLord2011 [107]

Answer:

$ 1.90 for 1 Gallon

Step-by-step explanation:

11.40/6 = 1.90

another way you can show the answer is: $1.90/1 Gal.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the solution set of (x - 3)2 = 49.<br> O {6.-8)<br> O [4,10)<br> O (10,-
    11·1 answer
  • Emily bought 48 yards of fabric to make curtains. How many inches of fabric did emily buy?
    13·1 answer
  • Use the equation b=u+2 to find the value of b when u=10.
    10·2 answers
  • last Saturday nakesha rented 4 movies from the video store. this Saturday she rented 2 movies. let x represent the cost of renti
    6·1 answer
  • 3/2 ( x - 2 ) - 5 = 19
    12·1 answer
  • Jenny wants to give her 14-year-old daughter $20,000 when she turns 18. How much does she need to put in the bank now if the int
    5·1 answer
  • Use elimination to solve each system of equations:<br><br> 6x + 5Y = 4<br> 6x - 7y = -20
    8·1 answer
  • Can someone tell me the answer?
    6·1 answer
  • Simply the expression by combining like terms.<br> 9x + 8 + 3x +4=
    15·2 answers
  • The following points are on the graph of a function:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!