1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
3 years ago
5

Solve for n round to the tenths place 14/21.2= n\15

Mathematics
1 answer:
algol133 years ago
5 0
Well.... first lets break this problem up. and work on the left side first 
soo we solve this ↓
14/21.2 = 0.66
now lets plug in our values. The left side will just be replaced by 0.66
Soooo
0.66 = n/15 
so this means we do the opposite on both sides of what n and 15 are doing
In this case they are dividing so yes we are doing the opposite by multiply.
sooooo
0.66 = n/15
 ×15 = x 15 they cancel out on the right hand side and lets solver for the left side.
0.66 x 15 = 9.9 
so that means 
n = 9.9
or we could round it and just say 10
n = 10 
hope this helps:P
You might be interested in
The fan cost index represents the cost of four average price tickets
777dan777 [17]

9514 1404 393

Answer:

  • soccer: $50.31
  • hockey: $57.78

Step-by-step explanation:

Let s represent the FCI for soccer. The given values tell us ...

  s + (s +7.47) = 108.09

  2s = 100.62 . . . . . . . . . . subtract 7.47

  s = 50.31

  s+7.47 = 57.78

The FCI for soccer was $50.31; the FCI for hockey was $57.78.

8 0
2 years ago
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c
aalyn [17]

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

\frac{\$3.84}{12}=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2/3y + v = s solve for y
DanielleElmas [232]

Answer:

y = \frac{3s-3v}{2}

Step-by-step explanation:

Given

\frac{2}{3} y + v = s ( subtract v from both sides )

\frac{2}{3} y = s - v

Multiply through by 3 to clear the fraction

2y = 3s - 3v ( divide both sides by 2 )

y = \frac{3s-3v}{2}

3 0
3 years ago
sandy is upgrading her internet service. Fast internet charges $60 for installation $50.45 per month. Quick internet has free in
Elza [17]
In order to know at what price the two services offered would be the same, we can actually use the process of trial and error starting from 1 onwards. The first one is 50.45 per month plus a standard fee of 60 for installation. So this will be 60+50.45x (number of days). After that. there is the other one that has free installation but charges 57.95. So it can be expressed as 57.95x. Now after trial and error with numbers as x, I came upon 8. If x is 8, then the first one will be 60+50.45 (8) = 463.6. For the second, 57.95(8) will also equal to 463.6. So the day in which the two services will charge the same is during the 8th day. 
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many ways can you write 5^8 as a quotient of two exponential terms? Explain your reasoning.
melisa1 [442]
Exponents can be expressed in terms of quotient or fraction.
For example: x^6 can be expressed as x^8 / x^2 = x^8-2 = x^6.

From the question, 5^8 can be expressed as 
5^10/5^2 = 5^8
(5^2)(5^8) / (5^2) = 5^8
6 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph shows the relationship between pounds of grapes, g, and their cost, c.
    15·2 answers
  • 3x2 − y3 − y3 − z if x = 3, y = −2, and z = −5.
    7·1 answer
  • Could somebody help me with these
    15·2 answers
  • What is the product of (2x2 + 5x - 3) and (3x +7)?
    8·1 answer
  • (26.6.1) Which of the following is an example of perpendicular lines?
    15·1 answer
  • RJM Enterprises is a manufacturer of consumer electronics products. The industry is very competitive, and RJM has seen its profi
    12·1 answer
  • Which statement is true?
    10·1 answer
  • A large tank contains 350350 liters of a salt solution which has a concentration of 0.650.65 kilograms per liter. A salt solutio
    6·1 answer
  • Why did the tennis player decide to get glasses?
    10·2 answers
  • Twelve movie tickets cost $84. How much does a single movie ticket cost?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!