1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
3 years ago
14

The sum of 55+66 as the product of their gcf and another sum

Mathematics
2 answers:
Nastasia [14]3 years ago
5 0
55 + 66 = 121
The GCF of 55 and 66 is 11.
11 x 11 = 121
marusya05 [52]3 years ago
3 0
55+66=121 \\\\ 55|5 \\11|11 \\1 \\\\ 55=5*11 \\\\ 66|6\\11|11\\1 \\\\66=6*11 \\\\ G.C.F(55;66)=11 \\\\ 11*x=121 \\\\ x=3+8 \\\\ \boxed{11*(3+8)=121}
You might be interested in
Definition: This type of factory and mill was common in the American South at the start of the 20th
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

Textile

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I am doing tessellations I need help what does this look like​
Naily [24]

I can’t do it rn so just dm me later

7 0
4 years ago
Rewrite the range of each company’s wireless access devices in feet using scientific notation. (5,280 feet =1 mile)
Sauron [17]
Answer:

Ivan’s range: 2,640 = 2.64 x 10^3 ft

Winnies
range: (2.5)5280 = 13200 = 1.32 x 10^4 ft

Winnies WiFi has the greater range

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equations of four lines are given. Identify which lines are parallel.
Stella [2.4K]
Lines 2 & 3 are parallel.
7 0
3 years ago
A coordinate grid with one line labeled y equals 3 x plus StartFraction 3 over 4 EndFraction. The line passes through points at
Mademuasel [1]

Answer:

the  answer is c

mark me brainiest plz

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number of students at parkville high school is 21 less than 2 times the number of students at midtown middel school which ex
    11·1 answer
  • What is 1/4 • 16 equal
    14·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?
    13·2 answers
  • One gym costs $24 per month and has a joining fee of $135. Another gym costs $39 per
    15·1 answer
  • Donna and Kaia are playing a game involving two fair number cubes with faces labeled 1 through 6. If Donna tosses a sum of 8 on
    6·1 answer
  • Hi I hope you can help me!plz I need an answer
    13·1 answer
  • What is the 10th term in the sequence described by 3 − n? (1 point)
    5·2 answers
  • A water hose had filled up 1/9 of a pool after
    12·1 answer
  • I really need help please:((
    6·2 answers
  • THE TOPIC IS: AREA OF CIRCLES!! PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!! WHATS THE ANSWER?? I WILL GIVE YOU BRAINLIEST AND A THANKS!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!