1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha_Volkova [10]
3 years ago
13

Marilee buys 8 bottles of apple juice for $10.What is the unit price of each bottle

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]3 years ago
5 0

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

divide 10/8

equals $1.25

1.25x8=$ 10

Alborosie3 years ago
3 0

Answer:

0.8 cents

Step-by-step explanation:

You might be interested in
So I know someone just yelled at me after I tried to help them but I need help too
Vikentia [17]

9514 1404 393

Answer:

  9 oz less

Step-by-step explanation:

The difference is 75% of 12 oz, so is ...

  0.75 · 12 oz = 9 oz

The regular bottle holds 9 ounces less.

6 0
2 years ago
PLEASE HELP FOR BRAINLIEST
tatiyna

Answer:

  • It is a linear equation
  • The graph of the equation will show that the <em>y</em> values increase as the <em>x</em> values increase.

Step-by-step explanation:

The pay Michael gets (y) is the amount per paper ($0.40) multiplied by the number of papers (x) and that product added to the daily base pay of $5. Michael's daily pay (in dollars) can be described by ...

  y = 5.00 + 0.40x

This is a linear equation with a positive slope (meaning y goes up when x goes up).

6 0
3 years ago
A chef uses 4.5 cups of tomatoes to make each batch of pasta sauce. If t represents the number of cups of sauce, which equation
SashulF [63]

Answer: t=4.5x

Step-by-step explanation:

t=cups of tomatoes

x=batch(es) of pasta sauce

Example:

The chef wants to know how many tomatoes he needs to make 2 batches of pasta sauce.

x=2

So 4.5x2=9

Answer for the example is 9

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andrés tiene una cuerda de 120 metros y otra de 96 metros. Fea cortarlas de modo que todos los trozos sean iguales pero lo más l
steposvetlana [31]

Answer:

estudia porque para pendej0 no se estudia

Step-by-step explanation:

estudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia estudiaestudia

6 0
3 years ago
Someone help me with this ASAP!!!
Dafna1 [17]

Answer:

33.09

Step-by-step explanation:

You just subtract 26.91 from 60

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Square A B C D is shown. Each side is 30 yards long. A diagonal is drawn from point D to point B to form 2 triangles.
    6·2 answers
  • Anyone please help me
    10·1 answer
  • Use the rules of exponents to evaluate and simplify the following expression. Type all without negative exponents.
    7·1 answer
  • What is 500 thousands
    13·1 answer
  • Find the value of x and y. Put a box around your answer
    5·1 answer
  • Write a word problem that can be represented by the expression five sixths divided by one third.
    11·1 answer
  • What is the expanded form of 204.017
    15·1 answer
  • 46 = -2(m + 7) + m <br><br> solve the equation
    6·1 answer
  • 14/219:13 AM
    6·1 answer
  • Hello, I do not anderstand this at all. I have been working on radicals and stuff, but this goes way above my head. Please help.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!