Answer:
$47
Explanation:
Because she can afford the 144 bushel plan, in the long run it is cheaper per bushel so you would choose to market that one to her because it is cheaper in the long run for as well as she grows more bushels.
First option.
Indeed, some people may benefit by paying the artificial price, but not all as other people may not be able to satisffy all their demand as a price ceiling will also effectively create a shortage due to the low prices disincentivizing producers.
Answer:
producing 50 shoes using resources that cost $25