A 2-yard piece of string costs $5.04. What is the price per foot?
2 answers:
The price per foot would be .84 cents, 1 yard equals 3 feet so 2 yards is 6 feet. if you take $5.04 and divide it by 6 then you get 0.84
0.84 cents a foot because 2 yards is 6 feet and all you have to do is divide 6 divided by 5.04 and thats your answer
You might be interested in
Answer:Y=8,-5
Step-by-step explanation:
66-82
-16
The temperature decreased
A Fell 16F
f(x) = 2x
f(x) = 2x + 4 (Is translated 4 units up.)
Answer: x=15
Answer: x=15
.......
N/n+1
n-1/n-1=1
result is n/n+1