Answer:
square
rectangle
quadrilateral
Step-by-step explanation:
Sides are all equal
Answer:
60
Step-by-step explanation:
straight line =180
180-120=60
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
I believe the decimial point divides between the dollar value and the cent value in american currecy. aka the decimial point symbolizes the cent value.
Let a, b, and c be the times each pump will fill the tank when working alone.
Therefore, in 1 hour;
1/a +1/b = 1/(6/5) = 5/6 ---- (1)
1/a+1/c = 1/(3/2) = 2/3 ---- (2)
1/b+1/c = 1/(2) = 1/2 ---- (3)
From equation (1)
1/a = 5/6-1/b
Substituting for 1/a in eqn (2)
5/6-1/b+1/c = 2/3
-1/b +1/c = -1/6 => 1/c = 1/b - 1/6 --- (4)
Using eqn (4) in eqn (3)
1/b+1/b-1/6 = 1/2
2/b-1/6 = 1/2
2/b =1/2+1/6 = 2/3
1/b = 1/3
Then,
1/c = 1/3 - 1/6 = 1/6
1/a = 5/6 - 1/3 = 1/2
This means, in 1 hour and with all the pumps working together, the tank will be filled to;
1/a+1/b+1/c = 1/2+1/3+1/6 = 1 (filled fully).
Therefore, it will take 1 hour to fill the tank when all pumps are working together.