Answer:
504 km
Step-by-step explanation:
divide 180 by 15 (because 3 hours is 180 minutes)
after you divide you get 12
then multiply 12 by the 42 kilometers and you get 504
Since both took 5 1/2 yards then you would have to add 5 1/2 yards together to get 11 yards
Answer:
5 = term
sum = +
product = x or * (times)
4 = coefficent
quotient = division symbol
factor = 2
Step-by-step explanation:
Answer:
<h2>x = -3</h2>
Step-by-step explanation:

Answer:
$5
Step-by-step explanation:
To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.
= 5
So, the unit price is $5 per pound.
Good luck ^^