1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
6

Help Please This Is a bit hard so I will give Brainliest if Correct!!

Mathematics
1 answer:
Goshia [24]3 years ago
7 0

Answer:

125 to the 6th power.

Step-by-step explanation:

2 * 3 * 125 = 750

plz give brainly.

You might be interested in
HELP ME PLZ<br> ******************
lorasvet [3.4K]

Answer:

504 km

Step-by-step explanation:

divide 180 by 15 (because 3 hours is 180 minutes)

after you divide you get 12

then multiply 12 by the 42 kilometers and you get 504

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much material was required for each of two dresses of the same size if it took 5 1/2 yards for both
konstantin123 [22]
Since both took 5 1/2 yards then you would have to add 5 1/2 yards together to get 11 yards
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
5(4x + 2) ÷ 7y
murzikaleks [220]

Answer:

5 = term

sum = +

product = x or * (times)

4 = coefficent

quotient = division symbol

factor = 2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Or what value of x does 4x=(1/8)^x+5?<br> –15<br> –3<br> 3<br> 15
liq [111]

Answer:

<h2>x = -3</h2>

Step-by-step explanation:

4^x=\left(\dfrac{1}{8}\right)^{x+5}\qquad\text{use}\ a^{-1}=\dfrac{1}{a}\\\\4^x=(8^{-1})^{x+5}\\\\(2^2)^x=\bigg((2^3)^{-1}\bigg)^{x+5}\qquad\text{use}\ (a^n)^m=a^{nm}\\\\2^{2x}=2^{-3(x+5)}\iff2x=-3(x+5)\qquad\text{use the distributive property}\\\\2x=-3x-15\qquad\text{add}\ 3x\ \text{to both sides}\\\\5x=-15\qquad\text{divide both sides by 5}\\\\x=-3

3 0
4 years ago
5 pounds of almonds cost $25. What is the unit price per pound?
denis23 [38]

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we have to divide the price, $25, by the number of units, 5.

\frac{25}{5} = 5

So, the unit price is $5 per pound.

Good luck ^^

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP
    5·2 answers
  • The product of two mixed numbers that are each between 4 and 5 is between 16 and 25
    7·1 answer
  • What is the perimeter of rectangle ABCD on the coordinate plane? coordinate grid
    14·2 answers
  • Robert and Jason want to buy a group ticket package for football game package a cost 276 and includes two tickets for each of si
    12·1 answer
  • 2 (k + 2) = 8k - 5 - 3k
    9·2 answers
  • A woman bought some large frames for $10 each and some small frames for five dollars each add a closeout sale if she bought 17 f
    7·1 answer
  • The costs that are incurred when a good is purchased in one market and resold in a different market are known as:
    7·1 answer
  • What is the circumference of a circle with a diameter of 20 inches
    12·1 answer
  • The weights of professional wrestlers are approximately normally distributed with a mean of 220 pounds and a standard deviation
    12·1 answer
  • Find the value of X <br><br> And tell whether the side lengths form a Pythagorean triple
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!